Trwa ładowanie...

Nie ma terminów na szczepienia dla osób 70+? NFZ prosi o nieumawianie nowych pacjentów

Avatar placeholder
10.06.2024 12:19
Będzie problem z umówieniem seniorów na szczpienie przeciw COVID-19
Będzie problem z umówieniem seniorów na szczpienie przeciw COVID-19 (Getty Images)

W piątek 22 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia osób w wieku powyżej 70. roku życia. WP jednak dotarła do maila, który NFZ rozsyła do przychodni POZ. Wynika z niego, że będzie problem z umówieniem nowych wizyt.

spis treści

1. Dłuży się kolejka do szczepień przeciw COVID-19

Od 15 stycznia w Polsce ruszyła rejestracja seniorów na szczepienie przeciw COVID-19. Najpierw na konkretny termin szczepienia mogły się umówić osoby w wieku 80+. Od 22 stycznia taką możliwość miały otrzymać osoby, które ukończyły 70 lat.

Będzie problem z umówieniem seniorów na szczpienie przeciw COVID-19
Będzie problem z umówieniem seniorów na szczpienie przeciw COVID-19 (Getty Images)

Od rana seniorzy stoją w kolejkach, a w przychodniach urywają się telefony. Wygląda jednak na to, że nie wszyscy seniorzy będą mogli się umówić na konkretny termin.

Zobacz film: "Kiedy zakończymy szczepienia? Prof. Matyja odpowiada"

"Z uwagi na ograniczenie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer oraz duże zainteresowanie szczepieniami, prosimy o: NIEumawianie nowych pacjentów na wolne terminy w okresie 25.01-21.02.2021 (chyba że nie osiągnięto poziomu 30 umówionych wizyt w tygodniu - wówczas możliwe jest umówienie dodatkowych pacjentów do ww. limitu)" (pisownia oryginalna) - czytamy w mailu, który NFZ rozsyła do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

Zdaniem lekarza POZ, który prosił o zachowanie anonimowości, de facto zapisy nie ruszą, ponieważ większość placówek już ma zajęte terminy do końca marca. Jak wiadomo, obecnie rejestracja może się odbywać tylko na terminy do 31 marca.

- Praktycznie każdy POZ, z którym mam kontakt, ma zajęte terminy do 31.03.2021. Także szczepienia osób 70+ ruszą co najwyżej w wyobraźni seniorów i telewizji Kurskiego - powiedział w rozmowie z WP lekarz POZ.

Zwróciliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy. W chwili publikacji tekstu odpowiedź wciąż nie nadeszła.

2. Przenoszenie szczepień na dalsze terminy

Oprócz tego z maila wysyłanego przez NFZ wynika, że przechodnie mają limit - 30 szczepionek tygodniowo. Pacjenci, którzy nie mieszą się w tym limicie, muszą zostać przeniesieni na koniec lutego.

"Prosimy o: Przepisanie pacjentów objętych szczepieniami populacyjnymi przekraczających limit 30 szczepień tygodniowo, zapisanych na okres 25.01-21.02.2021, na terminy po 21.02.2021 – nie dotyczy populacyjnych punktów szczepień zorganizowanych przez szpitale węzłowe i tymczasowe. Zamówienia przekraczające 30 szczepionek tygodniowo nie będą mogły zostać zrealizowane - w przypadku gdy szczepione są dodatkowo osoby z DPS, prosimy o przekazanie takiej informacji mailowo na adres: ****@mz.gov.pl. W przypadku zwiększenia wielkości dostaw szczepionek do Polski, poinformujemy Państwa o zmianie (podwyższeniu) ww. limitu" (pisownia oryginalna) - informuje w swoim mailu NFZ.

3. Pfizer ogranicza dostawy szczepionek do UE

W piątek 15 stycznia koncern Pfizer poinformował o tymczasowym ograniczeniu dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dla całej Europy. Oznacza to, że do Polski zamiast 360 tys. szczepionek tygodniowo, mają być dostarczane tylko 180 tys.

Dostawy mają być spowolnione na przełomie stycznia i lutego, i trwać od trzech do czterech tygodni. Firma tłumaczyła to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane. Koncern chce zwiększyć liczbę produkowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld sztuk. Jednak w trakcie prac modernizacyjnych wielkość dostaw może ulec wahaniom.

Oświadczenie koncernu wywołało wiele spekulacji. Eksperci wskazują na niespójność w działaniach. Dlaczego bowiem koncern postanowił zająć się przebudową właśnie teraz, kiedy w wielu państwach ruszyły masowe szczepienia, a nie zrobił tego jeszcze w lecie?

Zobacz także: #SzczepSięNiePanikuj. Do Polski może trafić nawet pięć szczepionek przeciw COVID-19. Czym się będą różnić? Którą wybrać?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze