Niezwykła pełnia już dzisiaj. Robaczy Księżyc nie da nam spać?
Możemy już odliczać godziny do niezwykłego zjawiska, które pojawi się dzisiaj na niebie. Czeka nas Pełnia Robaczego Księżyca, której przypisywano magiczne moce. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje nam planów, będzie ją można podziwiać przez całą noc. Jak wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie?
1. Pełnia Robaczego Księżyca
Czeka nas dzisiaj wyjątkowe zjawisko atmosferyczne. Na niebie będzie można zobaczyć marcową pełnię nazywaną Pełnią Robaczego Księżyca lub Pełnią Śmierci. To przełomowy moment między wiosną a zimą.
Jej kulminacja nastąpi o godz. 13.24, ale najbardziej spektakularnie wygląda oczywiście wieczorem. Pełnię będzie można podziwiać w całym kraju, jeśli niebo nie będzie zachmurzone. Do obserwacji tego niezwykłego zjawiska nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy spojrzeć w niebo.
Rdzenni Amerykanie przypisywali marcowej pełni niezwykłą moc. Wierzyli, że jest zwiastunem pozytywnych zmian, daje odwagę i chęć do działania, obdarza pasją.
To właśnie od nich pochodzi najbardziej znana nazwa marcowej pełni - Robaczy Księżyc. Miała nawiązywać do budzącej się natury i śladów pozostawionych przez robaki, które pojawiają się w świeżo rozmarzającej ziemi.
2. Wpływ pełni na samopoczucie
Pełnia to nie tylko niezwykłe zjawisko, którym można cieszyć oczy. Wiele osób narzeka na niekorzystne zmiany nastroju, trudności z zasypianiem albo wręcz bezsenność.
Mogą pojawiać się problemy z koncentracją, bóle głowy, rozdrażnienie, niepokój, nieracjonalne zachowanie, a nawet agresja. Jest to związane z zaburzeniem produkcji serotoniny zwanej hormonem szczęścia, do którego dochodzi w czasie pełni.
Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który wpływa na nasz nastrój i reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie. Nie tylko odpowiada za dobre samopoczucie, ale ma też wpływ na:
- sen,
- apetyt,
- temperaturę ciała,
- ciśnienie tętnicze,
- krzepnięcie krwi.
Może się to także przełożyć na pracę układu pokarmowego (np. perystaltykę jelit). Dotkliwie mogą to więc odczuć osoby, które cierpią na dolegliwości związane z jelitami. Wahania hormonalne mogą też spowodować, że będzie nam silniej dokuczał głód.
Z pełnią wiąże się też wiele przesądów. Niektórzy uważają, że to czas, który sprzyja samobójstwom i morderstwom. Panuje też przekonanie, że w czasie pełni rodzi się więcej dzieci, ale nie zostało to potwierdzone naukowo.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.