Trwa ładowanie...

Nigdy nie lekceważ tych objawów. To mogą być objawy raka

 Katarzyna Prus
21.08.2022 09:58
Utrzymujące się zmęczenie może świadczyć o rozwijającym się nowotworze
Utrzymujące się zmęczenie może świadczyć o rozwijającym się nowotworze (Getty Images)

Wczesna diagnoza jest kluczowa dla efektów leczenia raka i szans pacjenta na przeżycie. Niestety rozwijająca się choroba nowotworowa może nie dawać żadnych objawów albo są one nietypowe. Kiedy zostaje wykryta, często jest już w zaawansowanym stadium. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka i warto pójść do lekarza?

spis treści

1. Nie lekceważ bólu, nocnych potów i zmęczenia

Chorzy często nie zdają sobie sprawy z rozwijającego się nowotworu, bo pozornie nic im nie dolega, a nietypowe objawy, które mogą się pojawiać, mylą z nieszkodliwymi dolegliwościami.

Niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o nowotworze, są m.in. guzki na szyi
Niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o nowotworze, są m.in. guzki na szyi (Getty Images)
Zobacz film: "4 objawów raka przełyku. Zobacz, czy znasz"

Jak pokazują wyniki ankiety YouGov, w której wzięło udział 2468 Brytyjczyków, zaledwie 48 proc. osób, które miały niepokojące objawy, m.in. niewyjaśnioną utratę wagi czy nietypowy guzek, skontaktowało się ze swoim lekarzem rodzinnym w ciągu pół roku. Lekarze alarmują, żeby nie lekceważyć takich objawów, tylko od razu konsultować je ze specjalistą.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Wśród kilkunastu objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, jest niewyjaśniony ból, którego nie da się powiązać z żadną konkretną dolegliwością. Zaniepokoić powinno także utrzymujące się i niewytłumaczalne zmęczenie, a także nagła i znacząca utrata wagi. Jeśli nie są spowodowane wysiłkiem fizycznym, to znak, że może się dziać coś poważnego. W takich sytuacjach z wizytą u lekarza nie warto czekać.

Podobnie jest w przypadku bardzo obfitych nocnych potów. Przyczyną może być infekcja, a także przyjmowanie konkretnych leków czy - w przypadku kobiet - menopauza. Jeśli jednak nie ma na to konkretnego wytłumaczenia, podobnie jak w przypadku utrzymującego się bólu, należy skonsultować się z lekarzem. To symptom, który może wskazywać m.in. białaczkę.

2. Guzki i zmiany skórne - to może być rak

Sygnałem alarmowym są guzki i obrzęki. O nowotworze mogą świadczyć m.in. guzki na szyi, pod pachami, pachwinach, klatce piersiowej, a także na jądrach i piersiach.

Piersi warto zbadać pod kątem nowotworu także w przypadku zmiany rozmiaru, kształtu, zaczerwienienia, bólu czy jakichkolwiek zmian skórnych, które się na nich pojawią. Dotyczy to także sutków, np. wycieku z brodawki.

Również zmiany skórne na ciele mogą być niebezpieczne. Brodawki lub rany, które się nie goją, nawet jeśli są bezbolesne, warto zbadać. To samo dotyczy pieprzyków. Jeśli zmieniają rozmiar, kształt lub kolor, stają się szorstkie, swędzą, bolą, krwawią lub sączą się, należy zgłosić się do specjalisty, bo to może świadczyć o czerniaku.

3. Problemy z jedzeniem

O nowotworach mogą świadczyć także problemy z jamą ustną i przełykiem, a także układem pokarmowym. Chodzi m.in. o nawracające lub utrzymujące się owrzodzenie jamy ustnej, które nie ustępuje po trzech tygodniach.

Warto też zbadać przyczynę trudności w przełykaniu i uporczywej zgagi, które mogą być objawem raka przełyku. Zgaga, a także brak apetytu i wzdęcia to także sygnały alarmowe związane z rakiem żołądka.

Nie należy też lekceważyć zmiany nawyków jelitowych np. zaparć, luźniejszych stolców czy częstszego wypróżniania. To może być oznaką raka jelita grubego.

4. Uważaj na chrypkę, kaszel i duszności

Dziwna chrypka, która nie jest skutkiem infekcji i nie znika przez kilka tygodni, to znak ostrzegawczy. Zachrypnięty głos może świadczyć m.in. o raku krtani.

Podobnie jest z kaszlem. Jeśli nie wynika z przeziębienia, a na dodatek utrzymuje się kilka tygodni, powinien wzbudzić niepokój.

Brak tchu i duszności, które mogą być kojarzone ze zwykłym zmęczeniem, w niektórych sytuacjach powinny wzbudzić wątpliwości. Jeśli zaczynają się nasilać lub trwają przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.

5. Niewyjaśnione krwawienie i problemy z moczem

Na nowotwór może też wskazywać problem z oddawaniem moczu. Jeśli jest częstsze i towarzyszy mu ból, to sygnał alarmowy.

Groźnym objawem jest także krew w moczu, a także inne niewyjaśnione krwawienia np. odkrztuszanie krwi czy krwawienie z pochwy między miesiączkami, po stosunku, a także u kobiet w trakcie menopauzy. Krwawienie z pochwy jest jednym z objawów raka jajnika.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze