Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych na KtoMaLek.pl

Nowa lista leków refundowanych na KtoMaLek.pl
Nowa lista leków refundowanych na KtoMaLek.pl (KtoMaLek.pl)

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowy lista refundacyjna opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia. Na ten wykaz czekało wielu pacjentów, ważyły się bowiem losy leków, którym decyzje refundacyjne kończyły się wraz z końcem roku. Jakie leki ostatecznie zniknęły z wykazu? Czy pojawiły się jakieś nowe preparaty?

1. Spore zmiany na nowej liście refundacyjnej

Publikację najnowszego wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych poprzedzało wiele nerwowego oczekiwania. W opublikowanym wcześniej projekcie roiło się od błędów i wszystko wskazywało na to, że z listy zniknie wiele preparatów.

Jednak zgodnie z informacjami resortu zdrowia udało się podjąć ponad 3100 decyzji refundacyjnych dla 2259 produktów leczniczych. W porównaniu z listopadowym wykazem, do nowej listy dodano 28 produktów leczniczych i 2 wyroby medyczne w ramach listy aptecznej, a także 13 produktów leczniczych w ramach programów lekowych i 1 produkt leczniczy w ramach katalogu chemioterapii.

Zmiany na liście obejmują także ceny leków. Dla pacjentów to dobra wiadomość, gdyż za 1492 preparaty zapłacą mniej niż dotychczas. Wzrost kwot do zapłaty objął 926 leków refundowanych.

2. Nowe leki z dopłatą

Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"

Bardzo ważną zmianą na liście refundacyjnej jest wprowadzenie leku Spinraza, zawierającego substancję czynną nusinersen. Preparat ten wykorzystuje się w terapii rdzeniowego zaniku mięśni, inaczej SMA (ang. spinal muscular ahrophy). To jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii tego schorzenia, który do tej pory był dla pacjentów nieosiągalny z uwagi na jego zaporową cenę. Teraz będzie dostępny dla całej populacji pacjentów.

Korzystne zmiany odczują również pacjenci onkologiczni. Na listę refundacyjną trafił lek Tecentriq (atezolizumab), który umożliwia terapię pacjentów w zaawansowanym stadium niedrobniokomórkowego raka płuc, w 2. linii leczenia. Ponadto rozszerzono populację pacjentów w programie leczenia niedrobnokomórkowego raka płuc w pierwszej linii leczenia preparatem Xalkori (crizotinibum).

Jest też dobra wiadomość dla rodziców najmłodszych pacjentów. Od nowego roku rozszerzono program profilaktyki zakażeń RVS (syncytialny wirus nabłonka oddechowego) o grupę dzieci z wadami serca.

Pełna lista leków refundowanych dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia. W bardziej przejrzystej i przystępnej formie można ją znaleźć na KtoMaLek.pl gdzie użytkownicy mogą sprawdzić stopień refundacji wybranych preparatów oraz ich ostateczną cenę z uwzględnieniem dodatkowych uprawnień.

3. Których leków zabrakło na liście?

Choć nowe leki na liście cieszą, nie da się ukryć faktu, że sporo z nich z zniknęło - zrezygnowano z refundacji 323 leków. Część z nich to konkretne opakowania leków lub preparaty, które posiadają swoje odpowiedniki, dlatego pacjenci mogą spać spokojnie. Są jednak takie substancje czynne, które nie mają zamienników. Z refundacji wypadła m.in. maść przeciwbakteryjna Chlorchinaldin (chlorchinaldol), czy stosowany w zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej Gastrolit.

4. Darmowe leki dla seniorów - co się zmieniło?

Nieznaczne zmiany nastąpiły na liście bezpłatnych leków dla seniorów. Znalazło się na niej 2017 darmowych leków, co oznacza, że usunięto 26 pozycji. Pacjenci nie muszą się jednak niepotrzebnie obawiać, gdyż większość z tych leków ma swoje odpowiedniki na obecnie obowiązującej liście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze