Trwa ładowanie...

Nowe zastosowanie cystatyny

Badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu są zdania, iż cystatyna może okazać się pomocna w klinicznej terapii inhibitorowej. Substancja ta może znaleźć swoje zastosowanie w produkcji leków przeciw paradontozie oraz leków na nowotwory.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest paradontoza?

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, jest chorobą infekcyjną, atakującą tkanki przyzębia. W skrajnych przypadkach prowadzi do rozchwiania, a nawet utraty zębów. Zazwyczaj przyczyną paradontozy są bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Choroba objawia się odsłonięciem szyjek zębowych, zapaleniem dziąseł oraz bólem i krwawieniem dziąseł.

2. Cystatyna w leczeniu paradontozy

Cystatyna należy do grupy inhibitorów proteaz cysteinowych. Ma właściwości antydrobnoustrojowe, dlatego też jest przydatnym składnikiem substancji mających na celu utrwalanie żywności. Naukowcy twierdzą, że preparaty zawierające cystatynę mają szansę na przejście badań klinicznych, oraz że przemysł farmaceutyczny może zrobić z nich użytek. W swej czystej postaci cystatyna może znaleźć również zastosowanie w opakowaniach bioaktywnych. Może także pomóc w pozaustrojowym oczyszczaniu krwi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.