Trwa ładowanie...

Nowy lek w profilaktyce raka płuc u byłych palaczy

Wyniki badań opublikowane na łamach pisma „Cancer Prevention Research” wskazują, iż niesteroidowy lek przeciwzapalny może okazać się pomocny w zapobieganiu rakowi płuc u osób, które rzuciły palenie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Czynniki ryzyka raka płuc

Główną przyczyną rozwoju raka płuca jest palenie papierosów. Z tego względu najważniejszym elementem profilaktyki tego nowotworu jest rzucenie palenia. Niekiedy wystarczy silna wola, chociaż pomocne są również różnego rodzaju terapie. Warto jednak pamiętać, że ryzyko zachorowania wciąż istnieje, mimo rzucenia nałogu. Zmniejsza się ono z czasem, jaki upływa od momentu rzucenia palenia, jednak istnieje zapotrzebowanie na metodę, która pomoże chronić przed rozwojem nowotworu w tym okresie.

2. Badania nad właściwościami leku przeciwbólowego

Grupa badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i Uniwersytetu Stanu Nowy Meksyk w Albuquerque postanowiła sprawdzić zastosowanie jednego z niesteroidowych leków przeciwzapalnych w profilaktyce raka płuc u osób, które przynajmniej rok wcześniej rzuciły palenie. Badany lek to inhibitor cyklooksygenazy-2 (COX-2) – enzymu, który bierze udział w procesie rozwoju nowotworów. Pod wpływem stanu zapalnego enzym ten zostaje aktywowany i prowadzi do syntezy substancji nasilających ten stan. Naukowcy do swojego badania zaprosili 137 osoby w wieku od 45 lat. Wszyscy badani byli byłymi palaczami. W ramach eksperymentu przez 6 miesięcy części badanych codziennie podawano lek przeciwbólowy w dawce 400 mg, natomiast pozostali otrzymywali placebo.

3. Wyniki badań

Wnioski z badań wysnuto na podstawie biopsji oskrzeli wykonanych u 101 pacjentów, których próbki nadawały się do oceny. Przedmiotem analizy była obecność białka Ki-67, które wskazuje na podziały komórkowe. Jeśli zachodzą one w nadmiernych ilościach – oznacza to nowotwór. Okazuje się, że w trakcie badania u pacjentów przyjmujących lek przeciwbólowy poziom tego białka spadł o 34%. Z kolei w grupie kontrolnej podniósł się o 4%. Co więcej, stosowanie leku doprowadziło do zmniejszenia lub całkowitego zaniku wykrytych u 62% badanych niezwapniałych guzków w płucach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.