Trwa ładowanie...

Nowy sposób na kleszcza. Ten gadżet każdy z nas powinien mieć w domu

 Karolina Rozmus
14.08.2021 15:42
Nowy sposób na kleszcza. Ten gadżet każdy z nas powinien mieć w domu
Nowy sposób na kleszcza. Ten gadżet każdy z nas powinien mieć w domu (GettyImages/ Arch.prywatne)

Nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem patogenów, prowadzących do groźnych schorzeń, z boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu na czele. I choć nie każde ukąszenie pajęczaka prowadzi do zachorowania, to istotą jest technika usunięcia pajęczaka. Wpadł na to francuski weterynarz i opatentował swój wynalazek.

spis treści

1. Groźne kleszcze, groźne mity

W Polsce jest jedna z największych populacji kleszczy na świecie, a nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem chorobotwórczych patogenów. Sezon na kleszcze wciąż trwa i będzie trwał prawdopodobnie do późnej jesieni.

Kleszczołapki opracowane zostały przez francuskiego weterynarza
Kleszczołapki opracowane zostały przez francuskiego weterynarza (Arch.prywatne)
Zobacz film: "Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza"

Kleszcze czyhają na swoją ofiarę nie tylko w lasach, ale też w miejskich parkach, a nawet na trawnikach i przydomowych ogródkach. Środki odstraszające te pajęczaki nie zawsze są skuteczne.

Co zrobić, gdy ze spaceru wrócimy z pasażerem na gapę? Przede wszystkim nie panikujmy, a po drugie – zapomnijmy o domowych, babcinych sposobach i sekretach wyciągania kleszcza, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Większość tych rad to groźne mity!

2. Jak nie wyciągać kleszcza

Wykręcanie, wyciąganie za pomocą paznokci, a może pęsety? Smarowanie masłem, psikanie spirytusem? Te metody, niekiedy wciąż zalecane przez lekarzy, mogą przysporzyć wielu problemów.

Wśród nich najczęściej zdarza się zgniecenie kleszcza pod wpływem nacisku pęsety lub usunięcie pajęczaka zaledwie w części. Dodatkowym problemem jest kształt pęsety. Każdy z nas pewnie ma w domu pęsetę kosmetyczną o płaskich i szerokich końcach, co czyni ją najgorszym z możliwych przyrządów do usuwania ze skóry kleszcza.

A pęseta chirurgiczna? Owszem, we wprawnych rękach będzie odpowiednim narzędziem, bo ma cienkie końcówki, które umożliwiają delikatne chwycenie kleszcza tuż przy samej skórze.

Posmarowanie pajęczaka masłem czy alkoholem może doprowadzić pajęczaka do wymiotów. Treść układu pokarmowego pajęczaka, ślina i inne płyny ustrojowe mogą zawierać patogeny np. krętka Borrelia burgdorferi. W kontakcie z krwioobiegiem przyczynią się więc do zachorowania na boreliozę.

Hypostom kleszcza ułatwia "zakleszczenie się" w skórze żywiciela
Hypostom kleszcza ułatwia "zakleszczenie się" w skórze żywiciela (GettyImages)

Z kolei chwycenie za odwłok i pociągnięcie kleszcza może spowodować "zakleszczenie się" pajęczaka. Ten mechanizm jest możliwy za sprawą hypostomu. Hypostom to najeżona kolcami, przypominająca harpun część, którą kleszcz podczas ukąszenia wsuwa w skórę żywiciela.

Kolce umieszczone są w przeciwnym kierunku do kierunku wkłucia i dlatego przy pociąganiu za odwłok kleszcza, wbijają się silniej w skórę. Ten niezwykły mechanizm ma na celu uchronić kleszcza przed zbyt łatwym usunięciem go ze skóry. Gdyby nie hypostom, zwierzęta nie miałyby problemu z kleszczami, bo w ich pozbyciu się pomocne byłyby psie zęby, zwierzęce pazury czy... ocieranie się o pień drzewa.

3. Sposób wynaleziony przez weterynarza

Jak zatem usunąć kleszcza? Istotny jest lekki obrót – podpowiadają to prawa fizyki – który powoduje, że kolce owijają się wokół osi hypostomu i przestają stawiać opór. Kleszcz wychodzi lekko i sprawnie.

Pytanie jednak, czym wyciągnąć kleszcza? Idealne narzędzie nie powinno ściskać ciała pajęczaka, a dodatkowo powinno być uniwersalne.

Jednym z nich ma być wynaleziony przez weterynarza, dr Denisa Heitza, do 2016 roku chroniony patentem, przyrząd nazwany "kleszczołapkami". To małe, plastikowe narzędzie, przypominające nieco dziecięce grabki do piaskownicy.

Kleszczołapki mają być najlepszym rozwiązaniem na kleszcza wbitego w skórę
Kleszczołapki mają być najlepszym rozwiązaniem na kleszcza wbitego w skórę

Składa się z uchwytu i dwóch ząbków, pomiędzy którymi znajduje się szczelina w kształcie litery "V". To właśnie ona gwarantuje pewny, a jednocześnie delikatne uchwycenie pajęczaka osadzonego w skórze.

Jak twierdzi weterynarz – ten sposób sprawdza się zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Poza kleszczołapkami rynek obfituje w wiele innych gadżetów – m.in. lasso (pętelka) na kleszcze czy przypominające karty bankomatowe płytki do usuwania kleszczy ze skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze