Trwa ładowanie...

Nowy test na COVID-19. Wystarczy próbka śliny, by sprawdzić ryzyko ciężkiego przebiegu choroby

 Karolina Rozmus
20.10.2021 12:34
Nowy test na COVID-19. Wystarczy próbka śliny, by sprawdzić ryzyko ciężkiego przebiegu choroby
Nowy test na COVID-19. Wystarczy próbka śliny, by sprawdzić ryzyko ciężkiego przebiegu choroby (Getty Images)

Australijscy naukowcy porównali wyniki tysięcy pacjentów chorych na COVID-19. Na tej postawie udało się stworzyć test genetyczny, który ma na celu ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia ciężkiego przebiegu infekcji spowodowanej SARS-CoV-2. Zdaniem producenta test przekona do szczepienia tych, którzy dotychczas mieli wątpliwości.

spis treści

1. Badanie indywidualnego ryzyka

To pierwszy tego typu test – ma na celu ocenę indywidualnego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19. Dotychczas to ryzyko można było oszacować jedynie w przybliżeniu, bazując na ogólnych informacjach o stanie zdrowia czy wieku danej osoby.

Badacze z Australii postanowili to zmienić – porównali 2200 pacjentów z COVID-19, których objawy były poważne z kolejnymi 5400, którzy mieli pozytywny wynik testu na obecność wirusa, ale chorowali skąpo- lub bezobjawowo.

Pod lupę wzięli około 100 genów powiązanych z ciężkością przebiegu infekcji wywoływanej przez SARS-CoV-2.

2. Geny kontra schorzenia zwiększające

Zobacz film: "Czy będzie piąta fala? Prof. Horban rozwiewa wątpliwości"

Badacze skupili się zwłaszcza na 7 genach powiązanych z ciężkimi zdarzeniami w przebiegu COVID-19 oraz wzięli pod uwagę także ewentualne schorzenia badanych, takie jak: cukrzyca czy nadciśnienie.

"Udało nam się oddzielić czynniki ryzyka, a następnie wykorzystać je do dokładnego ustalenia, kto byłby zagrożony wysokim, a kto niskim ryzykiem" – mówi dr Gillian Dite, jeden z pracowników firmy, która opracowała test ze śliny.

3. W jaki sposób wykonać test?

Na czym polega test? Na wypełnieniu próbówki niewielką ilością śliny i wysłaniu jej do laboratorium genetycznego. Następnie pacjent wypełnia ankietę online, dotyczącą jego wieku, płci czy wagi, historii chorób i informacji na temat chorób przewlekłych.

Wyniki badania genetycznego zostają następnie porównane z historią medyczną pacjenta. Na tej podstawie obliczane jest ryzyko ciężkiego przebiegu.

4. Skuteczność testu i wątpliwości

Choć test wydaje się rewolucyjny, to wielu naukowców zwraca uwagę na jego słabe punkty – w tym wartość testu genetycznego w oszacowaniu ryzyka. Co istotne, test został opracowany jeszcze przed okresem dominacji wariantu Delta – to również budzi wątpliwości ekspertów.

A jak ocenia swój test firma, która go stworzyła? Twierdzi, że wyniki mogą przekonać do szczepienia tych, którzy wciąż się wahają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze