Trwa ładowanie...

Objaw cukrzycy widoczny na stopach. Często bywa bagatelizowany

 Karolina Rozmus
24.11.2021 20:41
Objaw cukrzycy widoczny na stopach. Często bywa bagatelizowany
Objaw cukrzycy widoczny na stopach. Często bywa bagatelizowany (Pixabay)

Z tą chorobą zmaga się już ponad 3 mln Polaków. Cukrzycę można z łatwością rozpoznać dzięki regule 4T. Ale jest coś jeszcze, co może wskazywać na chorobę metaboliczną, zanim pojawią się inne, niepokojące objawy. Wystarczy uważnie przyjrzeć się swoim stopom.

spis treści

1. Reguła 4T

NHS, brytyjska organizacja zajmująca się ochroną zdrowia, stworzyła kampanię mającą na celu uświadomienie, jakim zagrożeniem jest cukrzyca.

Miało temu służyć stworzenie reguły 4T, która w łatwy do zapamiętania sposób obrazuje najczęstsze symptomy choroby.

Zobacz film: "Nietypowy objaw cukrzycy typu 2"
  • T – toilet (toaleta) – gdy we krwi jest zbyt duże stężenie cukru, wówczas chorzy często odczuwają parcie na mocz, zwłaszcza w nocy. Gdy nocne wędrówki do toalety stają się codziennością, to sygnał, by udać się do lekarza.
  • T – tired (zmęczony) – wysoki poziom glukozy może manifestować się także przewlekłym zmęczeniem i sennością, które nie ustępują.
  • T – thirsty (spragniony) – chorzy na cukrzycę często odczuwają nadmierne pragnienie (polidypsja), czemu towarzyszy suchość w ustach. Organizm w ten sposób próbuje zwiększyć podaż płynów, by pozbyć się nadmiaru cukru.
  • T – thinner (chudszy) – jednym z częstych objawów cukrzycy jest początkowa utrata waga mimo braku zmian w diecie. Najczęściej pojawia się przy cukrzycy typu 1.

Są także inne sygnały wysyłane przez organizm. Można je z łatwością odczytać – wystarczy przyjrzeć się stopom.

2. Cukrzyca a paznokcie u stóp

Cukrzyca, zwłaszcza nieleczona czy też niezdiagnozowana, może prowadzić do szeregu powikłań. Część z nich dotyczy stóp.

Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do zaburzeń krążenia – zwłaszcza w obrębie stóp – a w konsekwencji utrudniać gojenie ran. Wie o tym każdy, kto choć raz miał do czynienia z tzw. stopą cukrzycową.

To jednak nie wszystko – cukrzyca osłabia odpowiedź układu immunologicznego, więc zarówno infekcje bakteryjne wskutek urazu skóry na stopach, jak i infekcje o innym podłożu, będą rozwijały się szybciej.

Wśród takich infekcji częstą jest zakażenie drożdżakami z rodziny Candida, czyli powszechnie znana grzybica stóp i paznokci oraz zanokcica (którą mogą wywoływać również bakterie). To jedne z tych chorób, które diabetycy znają bardzo dobrze.

Początkowo zanokcicę łatwo można przeoczyć. Na pierwszym etapie choroby skóra wokół paznokci może stać się delikatna, zaczerwieniona, a paznokcie zaczynają żółknąć. Nieleczona grzybica może powodować świąd skóry, ale to zanokcica bywa groźniejsza.

Infekcje grzybicze są częstym powikłaniem cukrzycy
Infekcje grzybicze są częstym powikłaniem cukrzycy (Getty Images)

Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, obrzęk wału paznokciowego będzie większy, może pojawić się silny,, pulsujący ból, a nawet ropień i onycholiza, czyli odwarstwienie płytki paznokcia od jej łożyska.

Zanokcica może być spowodowana urazami podczas pielęgnacji paznokci, grzybica może wynikać z niewłaściwej higieny stóp. Stąd, każdy z nas jest narażony na oba schorzenia.

Jednak ryzyko to znacznie wzrasta u cukrzyków i u nich leczenie grzybicy i zanokcicy jest znacznie utrudnione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze