Objawy raka jajnika - niepokojące rokowania, wczesne wykrywanie, wczesne symptomy, czujność przede wszystkim, nie lekceważ objawów, leczenie
Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest, aby także młodsze kobiety miały wiedzę na temat wczesnych symptomów choroby. Najlepszą metodą zapobiegania jest, profilaktyczne badanie ginekologiczne. Im wcześniej nowotwór jajnika zostanie rozpoznany, tym większe szanse na efektywne leczenie. Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?
1. Rokowania przy raku jajnika
W ciągu 40-letniej historii walki z rakiem jajnika, wskaźnik śmiertelności zmalał bardzo nieznacznie. W przypadku raka piersi pięcioletnie przeżycie (będące synonimem wyleczenia) wynosi 90 proc. Jeśli chodzi o raka jajnika, współczynnik ten jest o połowę niższy – wynosi tylko 45 proc. Rak jajnika to podstępna choroba, która co roku zabija ok. 140 tys. pacjentek, w Polsce - 2,5 tys. To piąty najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet.
2. Wczesne wykrywanie raka jajnika
Mówi się, że rak jajnika to cichy zabójca. Niemniej jednak coraz popularniejsze staje się twierdzenie, że jest to "rak, który szepcze". Wciąż nie ma badań, które pozwoliłyby na wczesne wykrycie raka jajnika.
Wiele kobiet, u których stwierdzono rak jajnika, potrafi podać pierwsze objawy choroby. Pacjentki najczęściej wspominają, że przez długi czas czuły się źle, jednak ignorowały ten stan, ponieważ pierwsze objawy raka jajnika na pozór nie wydawały się niebezpieczne. Niestety, z czasem symptomy zaostrzały się i dochodziły nowe dolegliwości.
3. Objawy raka
Cechy charakterystyczne raka jajnika mogą być niejednoznaczne. Badania pokazują jednak, że istnieją cztery główne wczesne oznaki raka jajnika. Są to: wzdęcia, trudności ze spożywaniem jedzenia lub szybkie uczucie sytości, częstsza i silniej odczuwalna potrzeba oddawania moczu oraz ból brzucha w obrębie miednicy.
W późniejszym stadium raka jajnika może pojawić się wodobrzusze, nerwobóle ud, nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych czy nagłe bóle w miednicy. Przejawy mogą być inne, ponieważ u każdej osoby rak jajnika rozwija się w inny sposób. Eksperci podkreślają, że najważniejszą wskazówką jest to, że dany objaw nie ustaje.
4. Dolegliwości kobiece
Niestety, często bywa tak, że rak jajnika daje o sobie znać, powodując różne dolegliwości, ale kobiety zrzucają je na karb starzenia się, zmian związanych z cyklem miesiączkowym lub menopauzą. Gorsze samopoczucie często tłumaczą zmęczeniem czy stresem. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze znać swoje ciało i nie lekceważyć sygnałów, które wysyła.
5. Nie lekceważ objawów
Diagnoza raku jajnika najczęściej stawiana jest kobietom po 60. roku życia. Eksperci podkreślą jednak, że już dwudziestolatki powinny zwracać uwagę na niepokojące zmiany w organizmie. Należy obserwować objawy raka jajnika i sprawdzać, jak długo się utrzymują. Nie należy zapominać o profilaktycznych badaniach, a każde nieuzasadnione dolegliwości zgłaszać lekarzowi.
6. Leczenie raka jajnika
Rak jajnika jest trudny do zdiagnozowania oraz leczenia. Terapia zależy od tego jaki stopień zaawansowania raka jajnika został zdiagnozowany u pacjentki. Zwykle zaczyna się od operacji chirurgicznej, w której wycina się jajniki, jajowody, macicę oraz znajdujące się w pobliżu węzły chłonne. Najczęściej kuracja wspomagana jest poprzez chemioterapię i radioterapię. W Polsce jedną ze skutecznych technik leczenia raka jajnika jest kuracja antyangiogenna, która opóźnia rozwój nowotworu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.