Odkryli przyczynę raka trzustki. "Widzimy alarmujący wzrost zachorowalności"
Badacze odkryli potencjalną przyczynę powstawania jednego z najbardziej zabójczych nowotworów, raka trzustki. Niewykluczone, że ustalenia te pomogą ograniczyć śmiertelność raka, który zabija ponad 90 proc. chorych.
1. Jeden czynnik, który zwiększa ryzyko raka
Badacze na łamach "Cell Metabolism" potwierdzają, że rosnąca zapadalność na raka trzustki powiązanego z otyłością i cukrzycą typu 2 jest ściśle skorelowany z hiperinsulinemią. To stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem insuliny we krwi, który jest następstwem insulinooporności.
To tłumaczy, dlaczego te dwie choroby są tak mocno skorelowane z wyższym ryzykiem rozwoju raka trzustki. Badania dowiodły, że stale podniesiony poziom hormonu pobudza komórki trzustki. Te w odpowiedzi produkują nadmierną ilość enzymów trawiennych, co z kolei sprzyja powstawaniu stanu zapalnego i stanu przedrakowego trzustki. Hiperinsulinemia ma też wpływ na gorsze rokowania wśród pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem trzustki.
- Razem z gwałtownym wzrostem liczby osób otyłych i cierpiących na cukrzycę typu 2, widzimy alarmujący wzrost zachorowalności na raka trzustki. Uzyskane wyniki pomagają nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i pokazują wagę utrzymywania insuliny na prawidłowym poziomie. Można to osiągnąć z pomocą diety, ćwiczeń i - w niektórych przypadkach - leków – mówi prof. James Johnson z University of British Columbia.
Badacze zauważają, że skutki podwyższonego poziomu insuliny nie ograniczają się tylko do nowotworu trzustki.
- Koledzy z Toronto zauważyli podobne, dotyczące insuliny, zależności dla raka piersi. W przyszłości chcemy dowiedzieć się, czy i jak insulina wpływa na ryzyko innych nowotworów związanych z otyłością i cukrzycą typu 2 – mówi prof. Johnson.
2. Podstępny zabójca. Przeżywa tylko dziesięć procent
Badacze pochylili się nad jednym z najczęstszych i najbardziej agresywnych nowotworów trzustki, gruczolakorakiem przewodowym. Pięć lat od momentu postawienia diagnozy tego typu raka przeżywa zaledwie dziesięć procent chorych. Do 2030 r. gruczolakorak przewodowy ma stanowić drugą pod względem częstości przyczynę zgonów pośród nowotworów.
Według państwowej Agencji Badań Medycznych co roku w Polsce o raku trzustki dowiaduje się 3,5 tys. osób. Niestety to jeden z nowotworów, które potrafią przez długi czas świetnie się maskować i być niewidocznymi w trakcie rutynowego badania USG jamy brzusznej. Ponadto uważa się, że objawy choroby mogą przez długi czas być subtelne, mało natężone i mylące.
Do wizyty u lekarza powinny skłonić jednak takie dolegliwości jak:
- ból lub dyskomfort w jamie brzusznej,
- nieuzasadniona utrata masy ciała,
- jasne stolce i ciemny mocz,
- brak łaknienia,
- żółtaczka,
- świąd skóry,
- mdłości i wymioty.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.