Odśnieżanie może zwiększać ryzyko zawału serca u mężczyzn
Nowe badanie, opublikowane w "Canadian Medical Association Journal", sugeruje, że odmrożenia i wyziębienia to nie jedyne zimowe zagrożenia dla zdrowia. Okazuje się, że odśnieżanie jest dużym obciążeniem dla organizmu, a dokładniej dla układu krążenia.
Intensywna aktywność aerobowa może być dobrym ćwiczeniem, ale podnoszenie zbyt dużej ilości ciężkiego śniegu na raz powoduje nadmierne obciążenie ramion w porównaniu z nogami, co zwiększa tętno, ciśnienie krwi i zapotrzebowanie na tlen. Jeżeli jednocześnie wdychamy zimne powietrze, może dojść do niebezpiecznych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Naukowcy pod kierownictwem dr Nathalie Auger ze Szpitalnego Centrum Badań Uniwersytetu w Montrealu postanowili zbadać powiązania między dużymi i długimi opadami śniegu a ryzykiem zawału serca. W tym celu przeanalizowali dane z dwóch baz, obejmujących w sumie 128 073 pacjentów oraz 68 155 zgonów z powodu zawału serca w latach 1981-2014 w Quebecu.
Przeanalizowali oni dane dotyczące miejsc narażonych na duże opady śniegu - informacje zbierali w okresie zimowym, od listopada do kwietnia. Ponadto specjaliści zapoznali się z typową pogodą dla każdego z badanych regionów Kanady, biorąc pod uwagę m.in. opady śniegu i temperaturę.
Łącząc wszystkie te dane, zespół dr Auger stwierdzili związek między obfitymi opadami śniegu i wyższym ryzykiem zawału serca.
Obfite opady śniegu, zdefiniowane jako około 20 centymetrów, skorelowano ze wzrostem ryzyka przyjęcia do szpitala z powodu zawału serca o 16 proc. Załamanie pogody wiązało się również ze wzrostem wskaźnika zgonów z powodu zawału serca u mężczyzn o 34 proc.
Około 60 proc. wszystkich przypadków zawału serca dotyczyło mężczyzn.
Badanie wykazało również, że prawdopodobieństwo śmiertelnego zawału serca zwiększało się proporcjonalnie do liczby dni z rzędu, gdy padał śnieg. Ponadto liczba zawałów serca u mężczyzn wzrastała o jedną trzecią dzień po śnieżycy. Związek ten był jeszcze silniejszy w przypadku dłuższych opadów śniegu.
Po uwzględnieniu wieku, czynników ryzyka sercowo-naczyniowego i innych problemów zdrowotnych uczestników, ryzyko pozostało nadal wysokie. Jednak autorzy sugerują, że mężczyźni powyżej 50 roku życia, którzy są narażeni na choroby układu krążenia lub prowadzą siedzący tryb życia, mogą mieć największe ryzyko zawału w czasie odśnieżania.
Przeczytaj koniecznie
- Ruszamy w podróż! Zobacz, jak przygotować się na wyjazd z dzieckiem
- Pokaż nam całuśną minkę swojego dziecka i wygraj!
- Twoje dziecko jest chore? Zapytaj lekarza o dolegliwości maluszka
- Weź udział w konkursie i zostań mamą miesiąca
- Czy wiesz wszytko o rozwoju motorycznym i fizycznym malucha? Pobierz ebook!
Autorzy podkreślają pewne ograniczenia w swoim badaniu obserwacyjnym. Nie posiadali oni bowiem danych na temat sposobu odśnieżania (ręczne lub dmuchawą). Co więcej dr Alter zwraca uwagę, że wraz z ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych uczestnicy powinni doświadczyć także wzrostu prawdopodobieństwa innych chorób współistniejących
Zdaniem naukowców mimo wszystko ta hipoteza pozostaje wiarygodna. Jak dodają, odśnieżanie to główny czynnik łączący śnieg z zawałem serca. Co więcej, to mężczyźni częściej odśnieżają swoje posesje, dlatego zależność jest silniejsza właśnie u nich.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.