Trwa ładowanie...

Olejek geraniowy

Avatar placeholder
28.12.2018 13:14
Olejek geraniowy
Olejek geraniowy

Olejek geraniowy stosowany jest w aromaterapii. Ta lecznicza i pielęgnacyjna ciecz powstaje podczas procesu destylacji ziela pelargonii wonnej. Ma delikatny kwiatowy zapach i może być stosowana do masażu, inhalacji, kompresów i kąpieli. Poza tym jest także często wykorzystywanym składnikiem produktów do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i starzejącej się.

1. Właściwości olejku geraniowego

Naturalne olejki eteryczne znane są ze swoich wszechstronnych właściwości leczniczych i relaksacyjnych. Aromaterapia niejednokrotnie wykorzystuje dobroczynne działanie olejku geraniowego, ponieważ jest on:

  • preparatem uelastyczniającym i ściągającym – sprawia, że mięśnie, skóra, naczynia krwionośne obkurczają się, stosowany na ciało powoduje, że staje się ono jędrne, opóźnia moment pojawiania się zmarszczek;
  • środkiem antybakteryjnym i antywirusowym – składniki olejku hamują rozwój bakterii, wirusów i roztoczy;
  • środkiem gojącym – olejek może być stosowany na blizny i inne niedoskonałości skóry, takie jak wypryski, rozstępy czy cellulit, powoduje, że przebarwienia skóry stają się mniej widoczne, usprawnia krążenie krwi tuż pod powierzchnią skóry, przyspiesza regenerację tkanek, ułatwia zastępowanie martwych i uszkodzonych komórek nowymi;
  • środkiem moczopędnym – ma właściwości moczopędne, co powoduje, że organizm wydajniej oczyszcza się z toksyn, takich jak mocznik, sole kwasów żółciowych czy metale ciężkie, a częstsze oddawanie moczu ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, ponieważ organizm pozbywa się większych ilości sodu;
  • preparatem odświeżającym – olejek geraniowy ma charakterystyczny zapach, jest on przyjemny i trwały, reguluje produkcję sebum i ma właściwości bakteriobójcze, zatem pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ciała;
  • preparatem wzmacniającym – sprawia, że cały organizm prawidłowo funkcjonuje, ponieważ reguluje pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, które są odpowiedzialne za prawidłowe ilości hormonów w ciele człowieka, wzmacnia układy: krążenia, trawienny, wydalniczy, oddechowy i nerwowy.

2. Zastosowanie olejku geraniowego

Olejku geraniowego używa się w leczeniu depresji i zmiennych stanów psychicznych, napięcia nerwowego i lęków, zaburzeń okresu menopauzalnego, osłabienia, zaburzeń seksualnych, obniżonego libido. Pomaga też na różne problemy skórne, cellulit, zmiany trądzikowe i wypryski, oparzenia i owrzodzenia. Może być środkiem pomocniczym w leczeniu przeziębienia, kaszlu, zapalenia migdałków, kataru, bolesnego miesiączkowania, symptomów napięcia przedmiesiączkowego, różnego rodzaju bólów.

Aby olejek eteryczny skutecznie działał, należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu buteleczki z preparatem – z dala od światła i wilgoci. Nie powinien być stosowany w pierwszych miesiącach ciąży, u dzieci, które nie ukończyły szóstego roku życia, u kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne oraz u osób uczulonych na olejki eteryczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze