Ostry atak jaskry
Ostry atak jaskry jest to ostry stan wymagający szybkiej hospitalizacji, celem jak najszybszego zastosowania leczenia. Jest spowodowany nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, na skutek całkowitego zamknięcia kąta przesączania i zablokowania odpływu cieczy wodnistej. Wzrost ciśnienia ocznego może doprowadzić do uszkodzenia nerwu optycznego oraz zaburzeń wzroku.
1. Przyczyny ostrego ataku jaskry
Powodem zamknięcia kąta przesączania mogą być wady budowy oczu. Jeśli w pobliżu tęczówki występuje wyraźne zwężenie, kąt przesączania może z łatwością ulec zablokowaniu. W rezultacie może dojść do ostrego ataku jaskry. Podobny skutek może mieć zgrubienie i wysunięcie do przodu soczewki. U niektórych ludzi zamknięcie kąta przesączania jest również wynikiem cienkiej i mniej elastycznej tęczówki. Mięśnie tęczówki są odpowiedzialne za kontrolowanie wielkości źrenicy. U osób podatnych na ostry atak jaskry źrenica rozszerza się, a soczewka „przykleja” się do tyłu tęczówki. Oznacza to, że wydzielina z oka nie może spłynąć z tylnej części oka do przedniej. Blokada przepływu płynu powoduje zwiększenie ciśnienia ocznego.
Do wystąpienia ostrego ataku jaskry u osób podatnych na tę przypadłość może przyczynić się:
- oglądanie telewizji w ciemnym pokoju – następuje wówczas rozszerzenie źrenic,
- stres lub podekscytowanie,
- przyjmowanie niektórych leków: kropli do oczu rozszerzających źrenice, antydepresantów, leków na nudności, wymioty lub schizofrenię, leków na astmę, specyfików na alergię lub wrzody żołądka, a także leków stosowanych w znieczuleniu ogólnym.
Ryzyko wystąpienia ostrego ataku jaskry jest większe u osób po 40 roku życia, przy czym najwięcej przypadków choroby diagnozuje się u osób między 60 a 70 rokiem życia. Ostry atak jaskry jest częstszy u dalekowidzów oraz u kobiet. Prawdopodobieństwo ataku jest większe u osób, które mają w rodzinie przypadki tej przypadłości.
2. Objawy ostrego ataku jaskry
Ostry atak jaskryprzebiega z silnymi objawami, takimi jak:
- bardzo silny ból oka i głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami,
- nagłe zamglenie obrazu, spadek ostrości wzroku,
- pojawiające się „koła tęczowe” wokół źródeł światła,
- zaczerwieniona gałka oczna,
- poszerzona źrenica,
- palpacyjnie twarda gałka.
Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, nie zwlekaj, udaj się na ostry dyżur okulistyczny.
3. Leczenie ostrego ataku jaskry
Leczenie powinno nastąpić jak najszybciej. Wstępnie podaje się wiele leków w kroplach oraz ogólnie. Zastosowanie znajdują: krople obniżające ciśnienie, krople zwężające źrenicę oraz doustnie lub dożylnie leki zmniejszające wydzielanie cieczy wodnistej. Leczeniem właściwym jest leczenie laserowe - irydotomia. Zabieg polega na wykonaniu otworu w tęczówce i dzięki temu zapewnieniu przepływu cieczy wodnistej między tylną a przednią komorą. Irydotomię wykonuje się po farmakologicznym opanowaniu fazy ostrego nadciśnienia i zwężeniu źrenicy. Irydotomię należy wykonać również w drugim oku.
Rokowania dla osób po ostrym ataku jaskry są dobre, jeśli w odpowiednim czasie zostało zastosowane leczenie. Oczy wracają do formy, a dzięki operacji lub leczeniu laserowemu można zapobiec nawrotom tej przypadłości. Jeśli jednak atak miał ciężką postać lub gdy leczenie zostało podjęte zbyt późno, wysokie ciśnienie wewnątrz oka może uszkodzić nerw optyczny oraz naczynia krwionośne. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że w oku dotkniętym atakiem jaskry dojdzie do trwałego pogorszenia wzroku. Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka ponownego zamknięcia kąta przesączania powinny unikać niektórych leków, by nie doszło do kolejnego ataku jaskry.
Jaskra jest niezwykle niebezpieczną chorobą prowadzącą do ślepoty. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej zareagować na pierwsze objawy jaskry.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.