Trwa ładowanie...

Pasożyty powodują raka? Naukowcy: Powszechny pierwotniak T. gondii może zwiększać ryzyko wystąpienia glejaków

Avatar placeholder
16.01.2021 14:36
Pasożyty mogą powodować raka?
Pasożyty mogą powodować raka? (Getty Images)

Najnowsze badania pokazują, że za niektóre przypadki rzadkich nowotworów mózgu mogą odpowiadać pasożyty. Pierwotniaki T. gondii dostają się do naszego organizmu w niedogotowanym mięsie albo przez zanieczyszczoną wodę i mogą być przyczyną wysoce śmiertelnych glejaków.

spis treści

1. Pasożyty mogą powodować raka?

Naukowcy znaleźli dowody na to, że osoby zakażone Toxoplasma gondii lub T. gondii, chorobotwórczego pierwotniaka z rodzaju Toxoplasma, wywołującego u zwierząt toksoplazmozę, są bardziej narażone na rozwój rzadkich nowotworów mózgu.

Pasożyty mogą powodować raka?
Pasożyty mogą powodować raka? (Getty images)
Zobacz film: "Czym różnią się szczepionki Moderny, Pfizera i AstraZeneca? Która jest lepsza? (WIDEO)"

Zdaniem naukowców, pasożyt może odpowiadać za powstanie cysty w mózgu i stanu zapalnego, które powodują wystąpienie glejaków - piszą naukowcy w czasopiśmie "International Journal of Cancer".

Badania prowadził zespół pod kierownictwem epidemiologa Jamesa Hodge'a z wydziału nauk o populacji American Cancer Society oraz Anny Coghill z wydziału epidemiologii raka w H. Lee Moffit Cancer Center and Research Institute na Florydzie. Wzięło w nim udział łącznie 757 osób.

Okazało się, że u osób z wyższym poziomem przeciwciał dla T. gondii częściej diagnozowano glejaki.

2. Pasożyty w mięsie mogą powodować glejaka

T. gondii jest pospolitym pasożytem, który najczęściej trafia do organizmu poprzez zakażoną wodę oraz niedogotowane mięso zakażonych zwierząt. Według badań od 20 do 50 proc. światowej populacji jest narażonych na zakażenie tym pasożytem.

Glejaki natomiast stanowią aż 80 proc. złośliwych guzów mózgu. Najczęściej jest diagnozowany glejak wielopostaciowy. Te nowotwory charakteryzują się wyjątkowo wysoką śmiertelnością. Tylko 5 proc. pacjentów przeżywa więcej niż 5 lat.

"Nasze odkrycia stanowią pierwszy dowód związku między zakażeniem T. gondii a ryzykiem wystąpienia glejaka - piszą naukowcy i podkreślają, że konieczne są dalsze badania w bardziej zróżnicowanej grupie. - Nie oznacza to, że T. gondii powoduje glejaka we wszystkich przypadkach. Niektórzy pacjenci z glejakiem nie mają przeciwciał przeciwko T. gondii" - wyjaśniają badacze.

Jeśli kolejne badania potwierdzą dotychczasowe wyniki, może się to okazać przełomem w zapobieganiu rozwoju wysoce agresywnemu guzowi mózgu - podkreślają naukowcy.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Są jak w amoku, nie poznają nawet bliskich, nie chcą brać leków ani jeść. Mgła mózgowa jednym z objawów COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze