Trwa ładowanie...

Pasta Lassari - charakterystyka, stosowanie, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.10.2020 14:57
Pasta Lassari to nic innego jak pasta cynkowa z kwasem salicylowym. Wykazuje ona działanie wysuszające, antybakteryjne, a także ściągające.
Pasta Lassari to nic innego jak pasta cynkowa z kwasem salicylowym. Wykazuje ona działanie wysuszające, antybakteryjne, a także ściągające. (Pixabay)

Pasta Lassari to nic innego jak pasta cynkowa z kwasem salicylowym. Wykazuje ona działanie wysuszające, antybakteryjne, a także ściągające. Pasta Lassari została opracowana przez Oskara Lassara, lekarza specjalizującego w dziedzinie dermatologii. W jakim celu stosuje się ten preparat? Jakie środki ostrożności należy zachować przed zastosowaniem pasty Lassari?

spis treści

1. Co to jest pasta Lassari?

Pasta Lassari (Lassarsche Paste) przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego. Sięgają po nią osoby borykające się z trądzikiem, wypryskami, drobnymi skaleczeniami, otarciami czy stanami zapalnymi skóry. Preparat działa na skórę przeciwbakteryjnie, wysuszająco oraz ściągająco.

Receptura pasty Lassari została opracowana przez niemieckiego dermatologa, Oskara Lassara. W składzie preparatu znajdują się następujące substancje czynne: tlenek cynku oraz kwas salicylowy. Tlenek cynku wykazuje działanie antyseptyczne. Łagodzi objawy stanów zapalnych skóry i tworzy na powierzchni naskórka niewidoczną barierę ochronną. Z kolei kwas salicylowy działa na skórę odkażająco. Wykazuje on właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, grzybobójcze.

Zobacz film: "Objawy niedoboru cynku w organizmie"

Wazelina biała i skrobia pszeniczna to substancje pomocnicze leku. W 100 g pasty Lassari znajduje się 2 g kwasu salicylowego oraz 25 g tlenku cynku.

Pasta Lassari jest bardzo wydajna. Jedno opakowanie produktu leczniczego wystarcza na kilka miesięcy użytkowania.

Cena preparatu również jest bardzo przystępna. Jedno opakowanie pasty Lassari kosztuje około 5-7 złotych.

Więcej na temat trądziku

2. Jak stosować pastę Lassari?

Pastę Lassari należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami załączonymi w ulotce dołączonej do opakowania. Produkt przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej dwunastego roku życia. Na miejsca zmienione chorobowo należy nałożyć cienką warstwę preparatu. Ulotka dołączona do opakowania informuje nas o tym, że pastę należy nakładać 1-2 razy w ciągu doby.

To musisz wiedzieć:

3. Wskazania do stosowania

Wskazaniem do stosowania pasty Lassari są niewielkie zmiany skórne, stany zapalne naskórka, otarcia, drobne zadrapania, a także wypryski pojawiające się w przebiegu trądziku. Substancje zawarte w paście Lassari wykazują działanie wysuszające, ściągające, a także przeciwbakteryjne. Przeciwdziałają rozwojowi stanów zapalnych oraz infekcji bakteryjnych.

4. Przeciwwskazania

Pasty Lassari nie powinny stosować osoby uczulone na substancje czynne preparatu, tj. tlenek cynku lub kwas salicylowy. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania pasty Lassari jest alergia na którykolwiek z pozostałych składników preparatu leczniczego. Ponadto, pasty nie należy stosować u dzieci poniżej drugiego roku życia. Wśród innych przeciwskazań wymienia się: owrzodzenia, ostre stany zapalne, a także rany otwarte. Leku nie wolno nakładać także w obrębie skóry owłosionej.

5. Środki ostrożności

Przed zastosowaniem pasty Lassari należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub zwrócić się do lekarza czy farmaceuty. Stosowanie preparatu u dzieci poniżej dwunastego roku życia jest możliwe wyłącznie za zgodą lekarza. Pasty Lassari nie należy nakładać na duże powierzchnie skóry, a jedynie na zmienioną chorobowo skórę.

6. Działania niepożądane

Pasta Lassari podobnie jak inne leki może wywoływać działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych wymienia się: alergię oraz miejscowe reakcje skórne takie jak kontaktowe zapalenie skóry.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze