Trwa ładowanie...

Pierwszy doustny lek na COVID-19 zatwierdzony. Kiedy Molnupiravir będzie w Polsce?

 Karolina Rozmus
03.12.2021 11:30
Pierwszy doustny lek na COVID-19 zatwierdzony. Kiedy Molnupiravir będzie w Polsce?
Pierwszy doustny lek na COVID-19 zatwierdzony. Kiedy Molnupiravir będzie w Polsce? (East News)

FDA zatwierdziła pierwszy doustny lek przeciwwirusowy do użycia w Stanach Zjednoczonych. Głosowanie członków FDA było dość wyrównane, choć lek budził niemałe emocje i tyle nadziei, co i obaw.

spis treści

1. Molnupiravir zatwierdzony

Lek koncernów Merck and Ridgeback Biotherapeutics został zatwierdzony przez ekspertów Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Głosowanie, które miało miejsce, było wyrównane – 13 głosów do 10. Ci, którzy negowali dopuszczenie Molnupiraviru do obrotu, podnosili kwestię m.in. skuteczności leku. Ta bowiem okazała się niższa, niż początkowo zakładano.

Wstępne dane (pochodzące z początku października) wskazywały na 48-procentowe zmniejszenie ryzyka zgonu i hospitalizacji wskutek COVID-19 za sprawą kuracji lekiem. Te rewelacyjne wyniki nie znalazły jednak potwierdzenia w perspektywie czasu – dalsza obserwacja pacjentów przyniosła wynik 30-procentowego zmniejszenia ryzyka hospitalizacji i zgonu.

Zobacz film: "Prof. Simon o nowym leku na COVID. Czy będzie przełomem w terapii pacjentów?"

- Chcę tylko podkreślić, że uważam, że jest to dość minimalna korzyść - powiedziała Sally Hunsberger, statystyk z Oddziału Badań Biometrycznych Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, która zagłosowała przeciw dopuszczeniu leku do obrotu.

Przeciwnicy zwracali uwagę na to, że do końca nie wiadomo, jakie skutki będzie niosło za sobą stosowanie leku, a przede wszystkim – że lek może wywołać zmiany genetyczne w wirusie, które przyczynią się do powstawania nowych, groźnych wariantów.

- Głosowałem na tak. To była oczywiście bardzo trudna decyzja – przyznał Michael Green, profesor pediatrii na University of Pittsburgh School of Medicine.

Kuracja trwa 5 dni - każdego dnia pacjent zażywa dwie tabletki
Kuracja trwa 5 dni - każdego dnia pacjent zażywa dwie tabletki (East News)

Eksperci przyznają, że wciąż jest wiele pytań i wiele niewiadomych związanych z lekiem, także w kontekście wariantu Omikron.

Wydaje się jednak, że potrzeba zmniejszenia tych najpoważniejszych zdarzeń związanych z infekcją COVID-19 jest większa.

2. Molnupiravir - kiedy będzie w Polsce?

Koncern zadeklarował, że do końca roku wyprodukuje Molnupiravir w ilości wystarczającej do przeprowadzenia kuracji u 10 mln osób. Stany Zjednoczone w przedsprzedaży zamówiły ilość leku wystarczającą dla 3,1 mln obywateli USA.

Molnupirawir został ujęty w aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z dnia 12 listopada br., jednak wciąż nie jest dopuszczony do obrotu na terenie Polski.

Jest duże prawdopodobieństwo, że pojawi się niebawem – zarówno eksperci, jak i rzecznik MZ jeszcze w listopadzie mówili, że lek może być dostępny w Polsce w grudniu tego roku.

3. Czym jest Molnupiravir?

Molnupiravir to lek w formie doustnej, którego zadaniem jest hamowanie replikacji niektórych wirusów RNA i ograniczenie ich transmisji. Upośledzenie zdolności do replikacji patogenu w efekcie powoduje, że przebieg choroby jest łagodniejszy.

Został opracowany na Uniwersytecie Emory w USA w 2018 roku do leczenia grypy. Od marca 2020 roku prowadzono jednak badania nad skutecznością Molnupiraviru w walce z wirusem SARS-CoV-2.

Początkowe wyniki badań wzbudzały ogromny entuzjazm i nadzieje na to, że lek będzie przełomem w walce z COVID-19. Dziś wiemy, że jego skuteczność nie jest taka, jak pokazywały początkowe wyniki analiz, również wątpliwości budzi wysoka cena leku (700 dol., czyli ok. 2,8 tys. zł).

Na korzyść przemawia fakt, że kuracja tabletkami trwa 5 dni i można przeprowadzić ją w domu w przeciwieństwie do terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze