Piwo i wino jak leki przeciwbólowe. Wystarczą dwie lampki, by uśmierzyć ból
Brytyjscy naukowcy udowodnili metodami badawczymi to, co wielu wiedziało od dawna. Odpowiednie stężenie alkoholu we krwi może działać lepiej niż leki przeciwbólowe. Wystarczy dwa piwa lub dwa kieliszki wina. Ale pamiętaj! Nadmiar alkoholu może szkodzić zdrowiu.
1. Skutki picia alkoholu
Naukowcy z Uniwersytetu w Greenwich przeprowadzili badania, zadając ból swoim pacjentom różnymi metodami.
Większość z nich wytrzymywała więcej, gdy byli pod wpływem alkoholu. To, co zaskoczyło naukowców najbardziej to fakt, że wystarczyły dwa piwa, by próg bólu się znacznie przesunął.
Choć, według badań, alkohol redukuje uczucie bólu o jedną czwartą, to lekarze przestrzegają przed stosowaniem go zamiast leków przeciwbólowych. Okazuje się bowiem, że piwo wykazuje najlepsze działanie w tym zakresie wyłącznie, gdy jest spożywane w regularnych dawkach. A te, jak wiadomo, prowadzą bezpośrednio do uzależnienia alkoholowego.
Naukowcy przytaczają też dane mówiące o tym, że alkohol wprowadzony do diety na stałe jest jednym z głównych przyczyn przemocy domowej, przypadkowych uszkodzeń ciała i wypadków drogowych.
Spożycie alkoholu w Polsce stale rośnie. Według danych z tego roku przeciętny Polak wypija rocznie równowartość 11 litrów czystego alkoholu. Spożycie stale rośnie. Jeszcze piętnaście lat temu było to 9,5 litra na osobę. Lekarze alarmują, że powoli zbliżamy się do krytycznych wartości.
Specjaliści zajmujący się leczeniem uzależnień apelują do ustawodawców o ograniczenie sprzedaży alkoholu w mniejszych butelkach (100 i 200 ml). Argumentują, że dzięki nim osoby uzależnione mogą łatwiej nabyć alkohol, a także ukryć butelkę przed najbliższymi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.