Masz zatkane uszy? Uważaj, tak rak może dawać o sobie znać
Nowotwory głowy i szyi atakują jamę ustną, nos oraz gardło, a liczba chorych cały czas rośnie. Istnieją objawy, których nigdy nie należy ignorować, choć zupełnie nie kojarzą się z nowotworem, jednym z nich są zatkane uszy.
1. Na jakie objawy warto zwracać uwagę?
Rokrocznie u ponad 12 tys. osób w Wielkiej Brytanii diagnozuje się nowotwory głowy i szyi, a według Cancer Research UK częstotliwość występowania wzrosła o jedną trzecią od początku lat 90. XX wieku.
Dzieje się tak głównie za sprawą niepowstrzymanego rozwoju HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, często bezobjawowej infekcji, która może prowokować zmiany nowotworowe.
Ekspert w dziedzinie nowotworów dr Jiri Kubes, ujawnił niektóre z mniej znanych i charakterystycznych objawów, których nigdy nie należy lekceważyć.
- Im wcześniej uda nam się zdiagnozować ludzi, tym lepszy wynik uzyskamy. Mimo że jest to najszybciej rozwijający się rodzaj nowotworu na świecie, nadal brakuje świadomości na temat nowotworów głowy i szyi - twierdzi lekarz w rozmowie z express.co.uk.
- Istnieją pewne kluczowe objawy, na które należy zwrócić uwagę, niektóre z nich są mniej znane. Na przykład stale zatkane uszy (takie, jakie mogą wystąpić po nurkowaniu w basenie) lub uporczywy ból ucha mogą być oznaką raka w tym obszarze - wymienia.
Dr Jiri Kubes zwraca również uwagę na obrzęk części szyi lub pewien opór podczas dotykania, a także ból dziąseł i zębów oraz białe lub czerwone plamy w jamie ustnej.
- Ból gardła utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie, zmiana głosu lub chrypka powinny włączyć dzwonek alarmowy - dodaje ekspert.
Naukowcy są zdania, że istnieje 90 proc. szans na przeżycie raka głowy i szyi, jeśli zostanie on wcześnie zdiagnozowany. Rozpoznanie w zaawansowanym stadium sprawia, że prawdopodobieństwo wyzdrowienia spada do nawet 40 proc.
Niestety większość pacjentów trafia do lekarza w momencie, gdy zmiany nowotworowe rozprzestrzeniły się po organizmie. Nic dziwnego, ból zębów czy zatkane uszy rzadko kojarzą się ze śmiertelną chorobą, a to opóźnia diagnozę.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.