Trwa ładowanie...

Podczas kręcenia "Gry o tron" doznała wylewu. Potem sytuacja się powtórzyła

 Karolina Rozmus
09.07.2024 10:55
Na planie filmowym pękł jej tętniak. Krwotok spowodował zmiany w mózgu
Na planie filmowym pękł jej tętniak. Krwotok spowodował zmiany w mózgu (Getty Images)

Emilia Clarke, aktorka wcielająca się w jedną z głównych ról kasowego serialu HBO otworzyła się na temat swoich problemów zdrowotnych. Dwukrotnie musiała zmierzyć się z tętniakiem mózgu i krwotokiem podpajęczynówkowym. - Doszłam do toalety, opadłam na kolana i zaczęłam gwałtownie i obficie wymiotować - relacjonowała.

spis treści

1. Na planie filmowym pękł jej tętniak

Emilia Clarke, 37-letnia brytyjska aktorka telewizyjna i filmowa, zdobyła światową sławę dzięki roli w kręconym od 2011 r. serialu "Gra o tron". W kasowej produkcji HBO Clarke wcieliła się w Daenerys Targaryen i to właśnie na planie filmowym doszło do tragedii, która sprawiła, że aktorka musiała przejść operację.

Jak się potem okazało, u Clarke wystąpił krwotok podpajęczynówkowy spowodowany pęknięciem tętniaka. O tętniakach mózgu mówi się w przypadku patologicznych zmian w obrębie tętnic zlokalizowanych w mózgowiu. Według szacunków pęknięcie tętniaka i krwotok do przestrzeni podpajęczynówkowej nawet w 15 proc. przypadków prowadzi do śmierci pacjenta.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Emilia Clarke miała wiele szczęścia, ponieważ udzielono jej pomocy błyskawicznie. W 2013 r. jednak sytuacja się powtórzyła.

2. Emilia Clarke mówi, w jakiej kondycji jest jej mózg

Emilia Clarke przeszła wylew na planie "Gry o Tron"
Emilia Clarke przeszła wylew na planie "Gry o Tron" (Instagram)

Emilia Clarke o swoich przejściach opowiedziała na łamach "New Yorkera".

- Doszłam do toalety, opadłam na kolana i zaczęłam gwałtownie i obficie wymiotować - wyznała wówczas.

- Tymczasem ból — przeszywający, kłujący, ściskający — nasilał się. Na jakimś poziomie wiedziałam, co się dzieje: mój mózg został uszkodzony - relacjonowała.

W "Sunday Morning", programie stacji BBC, aktorka wyznała również, że jest wdzięczna lekarzom, że uratowali jej życie, jednocześnie jednak ma świadomość tego, że krwotok spowodował nieodwracalne zmiany - pewne obszary jej mózgu "nie nadają się już do użytku".

- To niezwykłe, że jestem w stanie mówić, czasem wyraźnie, i żyć zupełnie normalnie, bez żadnych konsekwencji – powiedziała. - Należę do naprawdę niewielkiego odsetka osób, którym udało się to przeżyć.

Warto wspomnieć, że krwotok i uszkodzenie mózgu spowodowały u Brytyjki przemijającą afazję, tj. zaburzenia mowy.

Gwiazda "Gry o tron" walczy o podnoszenie świadomości na temat śmiertelnie groźnych chorób mózgu. Aktorka wraz ze swoją matką założyła organizację charytatywną "Same You", aby wspierać osoby wracające do zdrowia po chorobach mózgu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze