Trwa ładowanie...

Pokrzywka u dzieci – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie

Pokrzywka u dzieci daje bardzo uciążliwe objawy. Dziecko cierpi z powodu swędzącej skóry, opuchlizny, czerwonych bąbli na ciele i obrzęków. W przypadku pokrzywki u dzieci ciężko zdiagnozować przyczynę choroby. Dlatego leczenie nie należy do najłatwiejszych. Jakie mogą być przyczyny pokrzywki u dzieci? Jak objawia się pokrzywka u dzieci? Jak wygląda leczenie pokrzywki u dzieci?

spis treści

1. Objawy pokrzywki u dzieci

Objawy pokrzywki u dzieci to charakterystyczne zmiany na skórze w postaci bąbli, a także obrzęków. Pokrzywka u dzieci może mieć charakter ostry i wówczas trwa do 6 tygodni, ale również może mieć charakter przewlekły i trwa dłużej niż 6 tygodni. Najczęściej jednak pokrzywka przewlekła dotyczy osób starszych, w wieku powyżej 40 lat.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zmiany skórne przy pokrzywce u dzieci mogą pojawiać się w jednym miejscu na ciele, ale mogą również być rozsiane po całym ciele. Kształt zmian skórnych również może być różny. Poza swędzącą wysypką pokrzywka u dzieci objawiać się może pogorszonym samopoczuciem, gorączką, bólem stawów, a także zaburzeniami układu pokarmowego.

Pokrzywka u dzieci objawia się świądem , opuchlizną i czerwonymi bąblami na ciele i narządach.
Pokrzywka u dzieci objawia się świądem , opuchlizną i czerwonymi bąblami na ciele i narządach.

Dokuczliwe obrzęki mogą zająć przy pokrzywce u dzieci również powieki i usta, a także gardło, język i krtań. Jeżeli zaobserwujemy pierwsze objawy pokrzywki u dzieci, które mogą wskazywać na tę chorobę, nie warto zwlekać tylko od razu zgłosić się do lekarza. Obrzęki w obrębie jamy ustnej mogą powodować trudności w oddychaniu, a w wyjątkowych przypadkach również do zatrzymania pracy serca.

2. Przyczyny pokrzywki u dzieci

Przyczynami pokrzywki u dzieci mogą być alergie – pokarmowa , na pyłki roślin, na sierść zwierząt, na leki, na niektóre składniki odżywcze takie jak barwniki, przyprawy lub konserwanty. Pokrzywka u dzieci może być również skutkiem alergii na jad owadów i chemikalia. Pokrzywka u dzieci może być również wywołana przez bakterie, grzyby, pasożyty przewodu pokarmowego, choroby tarczycy , choroby autoimmunologiczne , jak również przez czynniki fizyczne takie jak gorąco, zimno, kontakt z wodą, duży wysiłek fizyczny. Pokrzywka może być również reakcją na wstrząs anafilaktyczny.

Co to jest pokrzywka?
Co to jest pokrzywka?

Pokrzywka dotyczy co piątej osoby na Ziemi, jest rodzajem obrzęku skóry powstałego w wyniku rozszerzenia

zobacz galerię

3. Diagnozowanie schorzenia

W diagnozie pokrzywki u dzieci bardzo ważny jest wywiad. Istotnymi czynnikami określającymi typ choroby są w tym przypadku wcześniej przebyte infekcje, przebywanie na słońcu lub na zimnie, a także rodzaj leków podawanych przed pojawieniem się objawów. Lekarz może również zlecić badania krwi i testy skórne.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Kremy z filtrami UV zapewniają ochronę przed szkodliwymi promieniami, ale niektóre składniki zawarte

zobacz galerię

4. Jakk skutecznie leczyć pokrzywkę

Leczenie pokrzywki u dzieci polega w pierwszej fazie na podaniu leków przeciwhistaminowych. Nie należy smarować zmian skórnych i bąbli żadnymi maściami i kremami. W bardzo ostrych objawach pokrzywki lekarz może zlecić podanie sterydów doustnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza