Pokrzywka u dzieci – objawy, przyczyny, diagnoza, leczenie
Pokrzywka u dzieci daje bardzo uciążliwe objawy. Dziecko cierpi z powodu swędzącej skóry, opuchlizny, czerwonych bąbli na ciele i obrzęków. W przypadku pokrzywki u dzieci ciężko zdiagnozować przyczynę choroby. Dlatego leczenie nie należy do najłatwiejszych. Jakie mogą być przyczyny pokrzywki u dzieci? Jak objawia się pokrzywka u dzieci? Jak wygląda leczenie pokrzywki u dzieci?
1. Objawy pokrzywki u dzieci
Objawy pokrzywki u dzieci to charakterystyczne zmiany na skórze w postaci bąbli, a także obrzęków. Pokrzywka u dzieci może mieć charakter ostry i wówczas trwa do 6 tygodni, ale również może mieć charakter przewlekły i trwa dłużej niż 6 tygodni. Najczęściej jednak pokrzywka przewlekła dotyczy osób starszych, w wieku powyżej 40 lat.
Zmiany skórne przy pokrzywce u dzieci mogą pojawiać się w jednym miejscu na ciele, ale mogą również być rozsiane po całym ciele. Kształt zmian skórnych również może być różny. Poza swędzącą wysypką pokrzywka u dzieci objawiać się może pogorszonym samopoczuciem, gorączką, bólem stawów, a także zaburzeniami układu pokarmowego.
Dokuczliwe obrzęki mogą zająć przy pokrzywce u dzieci również powieki i usta, a także gardło, język i krtań. Jeżeli zaobserwujemy pierwsze objawy pokrzywki u dzieci, które mogą wskazywać na tę chorobę, nie warto zwlekać tylko od razu zgłosić się do lekarza. Obrzęki w obrębie jamy ustnej mogą powodować trudności w oddychaniu, a w wyjątkowych przypadkach również do zatrzymania pracy serca.
2. Przyczyny pokrzywki u dzieci
Przyczynami pokrzywki u dzieci mogą być alergie – pokarmowa , na pyłki roślin, na sierść zwierząt, na leki, na niektóre składniki odżywcze takie jak barwniki, przyprawy lub konserwanty. Pokrzywka u dzieci może być również skutkiem alergii na jad owadów i chemikalia. Pokrzywka u dzieci może być również wywołana przez bakterie, grzyby, pasożyty przewodu pokarmowego, choroby tarczycy , choroby autoimmunologiczne , jak również przez czynniki fizyczne takie jak gorąco, zimno, kontakt z wodą, duży wysiłek fizyczny. Pokrzywka może być również reakcją na wstrząs anafilaktyczny.
3. Diagnozowanie schorzenia
W diagnozie pokrzywki u dzieci bardzo ważny jest wywiad. Istotnymi czynnikami określającymi typ choroby są w tym przypadku wcześniej przebyte infekcje, przebywanie na słońcu lub na zimnie, a także rodzaj leków podawanych przed pojawieniem się objawów. Lekarz może również zlecić badania krwi i testy skórne.
4. Jakk skutecznie leczyć pokrzywkę
Leczenie pokrzywki u dzieci polega w pierwszej fazie na podaniu leków przeciwhistaminowych. Nie należy smarować zmian skórnych i bąbli żadnymi maściami i kremami. W bardzo ostrych objawach pokrzywki lekarz może zlecić podanie sterydów doustnych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.