Trwa ładowanie...

Polacy traktują go jak "lek na wszystko". Może nieodwracalnie uszkodzić wątrobę

 Karolina Rozmus
06.05.2023 11:49
Paracetamol często jest stosowany niewłaściwie
Paracetamol często jest stosowany niewłaściwie (Getty Images)

Polacy przodują w zażywaniu paracetamolu. To wszechstronny lek o działaniu przeciwbólowym, który można kupić niemal wszędzie, nie tylko w aptekach, ale też na stacjach benzynowych, w drogeriach czy sklepach spożywczych. Nieumiejętnie stosowany może prowadzić do groźnych zatruć, kończących się nawet zgonem.

spis treści

1. Paracetamol - "lek na wszystko"

Paracetamol można podawać dzieciom od pierwszych dni życia, jest też bezpieczny dla kobiet w ciąży. Nie zaburza procesu krzepnięcia krwi, dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiągając już po 30-60 minutach.

Stosowany jest w łagodzeniu bólów głowy, dolegliwości miesiączkowych, bólu ucha, przy bólach reumatycznych, mięśniowo-powięziowych i kostnych, a nawet w łagodzeniu dolegliwości po zabiegach chirurgicznych.

Zobacz film: "5 zastosowań aspiryny, o których nie miałeś pojęcia"

Chętnie po niego sięgamy, bo wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, można kupić go bez recepty w formie tabletek, syropów i czopków doodbytniczych. Jego powszechność i niska cena sprawiają jednak, że często bywa nadużywany. Co więcej, znajduje się w składzie wielu leków stosowanych na dolegliwości bólowe czy objawy przeziębienia i grypy.

Dlatego też niełatwo o jego przedawkowanie – pacjenci często nie mają świadomości, że "lek na grypę", który zażywają, także zawiera paracetamol.

2. Lek nie dla wszystkich

Przedawkowanie paracetamolu może nie dawać charakterystycznych objawów, które od razu wzbudzą niepokój. Na pewno warto zachować jednak czujność, gdy wystąpią:

  • nudności i wymioty,
  • bóle w nadbrzuszu,
  • bladość i osłabienie,
  • niepokój,
  • brak apetytu.

Z kolei przewlekłe stosowanie paracetamolu w wysokich dawkach w krajach zachodnich, między innymi w Stanach Zjednoczonych, jest najczęstszą przyczyną ostrej niewydolności wątroby.

Paracetamol może prowadzić do uszkodzenia wątroby
Paracetamol może prowadzić do uszkodzenia wątroby (Pixabay)

Poza tym może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego i zwiększać ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Do niebezpiecznego kumulowania się leku dochodzi u pacjentów z niewydolnością nerek.

Do uszkodzenia wątroby może dojść także wskutek stosowania paracetamolu z niektórymi lekami – np. lekami przeciwgruźliczymi, nasennymi czy stosowanymi w leczeniu epilepsji.

Inne leki, które mogą wchodzić w interakcje z paracetamolem, to:

  • kodeina – wzmaga działanie paracetamolu,
  • aspiryna – stosowanie jej z paracetamolem powoduje wzrost stężenia obu leków we krwi,
  • węglem aktywnym – ten z kolei osłabia działanie paracetamolu,
  • leki przeciwzakrzepowe – przewlekłe stosowanie paracetamolu może wpływać na zwiększenie stężenia tych leków we krwi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze