Trwa ładowanie...

Polskie badanie ujawniło najgorsze mięso. Grozi rakiem jamy ustnej

 Paula Jakubasik
14.04.2024 14:31
Najgorsze mięso. Polscy naukowcy wskazali, czym grozi jego spożywanie
Najgorsze mięso. Polscy naukowcy wskazali, czym grozi jego spożywanie (Getty Images)

Według klasyfikacji WHO wysokoprzetworzone mięso, takie jak bekon, wędliny i kiełbasy, należy do 1 grupy czynników rakotwórczych. Naukowcy z Polski w ostatnim badaniu zauważyli, że zbyt duże spożycie czerwonego mięsa może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju raka jamy ustnej. Co ciekawe, określony sposób obróbki mięsa był powiązany z wyższym ryzykiem niż inne.

spis treści

1. Polskie badanie

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach opublikowali swoje badanie w czasopiśmie "Nutrients" 7 kwietnia 2024 roku. Zauważyli, że rak jamy ustnej stanowi jeden z priorytetów badań na świecie, z uwagi na stale rosnący wskaźnik zachorowań, zwłaszcza wśród młodych dorosłych.

Wyniki badań sugerują, że tendencja ta może mieć związek ze zwiększonym spożyciem czerwonego mięsa. Poprzednie badania wykazały, że podczas obróbki termicznej czerwonego mięsa powstają substancje chemiczne, które mogą prowadzić do powstawania nowotworów w przewodzie pokarmowym. Im wyższa temperatura i dłuższy czas obróbki, tym większa ilość tych związków.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Badanie objęło dwie grupy Polaków, którzy mieli wypełnić ankiety dotyczące swoich nawyków żywieniowych. Pierwsza grupa składała się z osób, u których w latach 2022-2023 zdiagnozowano raka jamy ustnej (średni wiek wynosił 67 lat). Drugą stanowiły uczestnicy bez historii nowotworu lub innych chorób przewlekłych (średni wiek wynosił 53 lata).

2. Czerwone mięso a rak jamy ustnej

Analizując zebrane dane badacze doszli do wniosku, że palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) są związane z najwyższym ryzykiem rozwoju raka jamy ustnej.

Dodatkowo ustalono, że im większa ilość spożywanego mięsa, tym wyższe jest prawdopodobieństwo zachorowania. Nie bez znaczenia jest również sposób przygotowania posiłku. Szczególnie jedzenie wędzonego czerwonego mięsa grozi wystąpieniem raka jamy ustnej w porównaniu z mięsem smażonym, pieczonym czy gotowanym.

Co ciekawe, mięso grillowane nie wykazywało tak silnego wpływu na ryzyko zachorowania. Naukowcy sugerują, że może to być spowodowane jedynie okazjonalnym przyrządzaniem mięsa w ten sposób.

W celu lepszego zrozumienia tego zjawiska konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań w innych populacjach, gdzie grillowanie jest bardziej popularne.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze