Trwa ładowanie...

Poranne nawyki, które rujnują twój dzień

Poranek stanowi najważniejszą część dnia. Dlaczego? Bo to, co robimy o świcie, rzutuje na nastrój, jaki będziemy mieć przez kilkanaście następnych godzin. Jeżeli budzimy się w odpowiedni, zdrowy sposób, całkiem prawdopodobne jest, że dobre samopoczucie utrzyma się do samego wieczora. Czego unikać, aby nie zrujnować sobie dnia?

Zobacz film: "Ile papierosów szkodzi?"

1. Alarm budzika

Większość z nas, aby wstać o konkretnej porze, przed snem nastawia budzik. Okazuje się jednak, że dla naszego organizmu nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zamiast tego możemy przyzwyczaić go do samoistnego przebudzania o stałej porze. By sobie w tym dopomóc, przed pójściem spać pozostawmy rolety i zasłony odsłonięte, co pozwoli naturalnemu światłu dostać się rano do sypialni. Przed zaśnięciem zaplanujmy sobie godzinę pobudki. Chociaż może to potrwać tydzień lub dwa, nasz zegar biologiczny zdoła się przestawić, dzięki czemu będziemy w stanie budzić się bez alarmu.

Budzik

Budzik

Alarm budzika może z powodzeniem zostać zastąpiony zegarem biologicznym. Przyzwyczajenie się do samodzielnego wstawania może zająć nam kilka lub kilkanaście dni, jednak w efekcie poranki będą dużo łatwiejsze.

2. Palenie

Wiele osób zaraz po otworzeniu powiek sięga po papierosa. Sam nikotynizm jest zgubny dla zdrowia, a nawyk palenia przed śniadaniem – tym bardziej. Okazuje się, że zawarte w wyrobach tytoniowych toksyny, a zwłaszcza nikotyna działają wówczas ze zwiększoną mocą, intensywniej trując organizm.

3. Zrywanie się z łóżka

Chociaż wydaje się, że nic nie świadczy lepiej o zdrowiu niż wyskakiwanie z ciepłej pościeli w sekundę po przebudzeniu, nie wpływa to najlepiej na organizm. Zanim zerwiemy się z łóżka, powinniśmy dać mu kilka minut, aby się dostosował. Zesztywniałe mięśnie muszą się rozruszać, a krążenie powinno wrócić do pełnych obrotów. Wstawajmy powoli i pozwólmy ciału wyjść z fazy snu.

4. Zaglądanie do telefonu

Telefony stały się integralną częścią naszego życia. Często jedną z pierwszych rzeczy, jaką robimy po przebudzeniu, jest sprawdzenie połączeń i wiadomości. Nawyk ten, podnosząc poziom stresu, rujnuje naszą kondycję. Sprawia, że w ciągu dnia mamy gorsze samopoczucie, a wydajność pracy ulega obniżeniu. Aby temu zapobiec, postarajmy się poświęcić o poranku więcej uwagi sobie. Spokojnie zjedzmy śniadanie, przejrzyjmy prasę lub poczytajmy książkę.

Sprawdzanie telefonu

Sprawdzanie telefonu

Poranne sprawdzanie telefonu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Postarajmy się z tym zaczekać chociaż kilkadziesiąt minut, a nasz dzień będzie mniej stresujący.

5. Rozpoczęcie pracy bez śniadania

Jeżeli zaczynamy pracę wcześnie rano, zapewne często zdarza się, że nie mamy ochoty ani czasu, żeby coś przegryźć. Dostarczenie organizmowi substancji odżywczych o tej porze jest jednak bardzo ważne - posiłek zapewnia bowiem źródło energii koniecznej do pracy ciała i umysłu. Zamiast wychodzić z pustym żołądkiem, postarajmy się zjeść coś lekkostrawnego, dzięki czemu zapewnimy sobie siłę do podejmowania kolejnych wyzwań.

6. Brak planu dnia

Każdego ranka warto wprowadzić nawyk planowania zadań, które danego dnia mamy wykonać. Jeżeli tego nie zrobimy, może stać się on chaotyczny, co z kolei narazi nas na stres i niepokój. Lepsza organizacja pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i zredukuje uczucie psychicznego dyskomfortu związanego ze świadomością czekającego natłoku obowiązków.

Odpowiednie zagospodarowanie godzinki po przebudzeniu pozytywnie nastawi nas na kolejne godziny wytężonej pracy, dzięki czemu będziemy mogli działać bardziej efektywnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.