Poważny problem nawet 8 milionów Polaków. Choroba skraca życie, zwiększa ryzyko raka
Otyłość bywa bagatelizowana, co niestety prowadzi do opóźnienia w diagnostyce i leczeniu. Statystycznie każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę dotkniętą tym schorzeniem. Chorzy na otyłość są narażeni na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, problemów z układem oddechowych, kostnym i stawowym.
1. Częsta choroba Polaków
Otyłość jest najprościej definiowana jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Osoby z otyłością od lat są obwiniane za tę przypadłość, często oskarżane o lenistwo lub zaniedbanie. Jednak eksperci są zgodni co do tego, że to poważna, przewlekła choroba o złożonej etiologii, która niesie za sobą groźne konsekwencje dla zdrowia i życia chorego. W Polsce otyłość dotyka co najmniej osiem milionów osób.
Chorzy na otyłość borykają się z wieloma problemami. Pod względem biologicznym jest to choroba porównywalna z nowotworami czy cukrzycą, ponieważ prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu lub uszkodzenia jego struktury.
Zaburzenia homeostazy energetycznej sprawiają, że organizm chorego nie jest w stanie właściwie regulować spożycia energii, co prowadzi do nadmiernego nagromadzania tłuszczu. Powikłania związane z tą chorobą prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych i mogą skracać długość życia.
2. Hejt osób otyłych
Jednym z wyzwań, z jakimi borykają się osoby dotknięte otyłością, jest doświadczanie hejtu - zarówno ze strony przypadkowych osób, jak i środowiska medycznego. Wytykanie wagi nie zawsze jest celowe, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre słowa mogą być obraźliwe.
W ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" opracowany został słownik, który daje wskazówki, jak rozmawiać z osobą dotkniętą otyłością. Podkreśla się, że niektórzy ludzie używają obraźliwych terminów nieświadomie, np. słowo "gruby" może być przez niektórych traktowane jako cecha wyglądu, tak samo jak "niski" czy "wysoki".
Ważne jest, aby rozmawiać o otyłości z większym zrozumieniem i empatią, a także przestać traktować chorych jak osoby, które z własnej woli doprowadziły się do tego stanu.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.