Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Czy mężczyźni mają niewierną naturę?

Twierdzenie, że mężczyźni są bardziej niż kobiety skłonni do zdrady, ponieważ zostali stworzeni do „zaliczenia” jak największej liczby partnerek, jest stereotypem, a więc ogromnym uproszczeniem faktów.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

spis treści

1. Poligamia czy monogamia?

Istnieje powszechny pogląd, że mężczyźni są poligamiczni z natury, zaś kobiety – monogamiczne. Otóż jest to pewne pomieszanie definicji. Męski popęd płciowy uwarunkowany przez biologię rzeczywiście jest poligamiczny, jednak wybór dokonywany przez daną osobę pod względem tego, w jaki sposób chce zaspokajać swoje seksualne potrzeby, może być albo poligamiczny, albo monogamiczny. W naszej kulturze decyzja o poli- czy monogamiczności nie zależy od płci.

2. Kto i jak zdradza?

Warto przyjrzeć się samemu pojęciu zdrady. Jeżeli przyjmiemy, że zdrada to kontakt fizyczny z osobą niebędącą naszym aktualnym stałym partnerem, to okazuje się, że mężczyźni częściej dopuszczają się tzw. skoków w bok. Jeżeli jednak do zdrady zaliczymy również zdradę psychiczną, czyli wyobrażanie sobie innych osób w trakcie seksu z partnerem, to okaże się, że Panie zdradzają równie często jak Panowie.

W pewnym sensie mit o męskiej „niewierności z natury” wykreowali sami mężczyźni w czasach tzw. obyczajowej podwójnej moralności, dającej im – w przeciwieństwie do kobiet – większe prawa i większą swobodę w życiu seksualnym.

Następny artykuł: Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy