Prawdziwa rewolucja! Operacja przeszczepu nerki na Facebooku
Facebook widział już chyba wszystko – relacje wyborów prezydenckich, celebryckie skandale i dramaty zwykłych ludzi. Teraz dzięki niemu można było na chwilę przenieść się do świata chirurgicznych tajemnic. Szpital św. Józefa w Ontario przeprowadził transmisję na żywo operacji przeszczepu nerki chorego mężczyzny od jego zdrowej żony. To pierwsza taka transplantacja na żywo transmitowana przez komunikator.
1. Na żywo i w kolorze
Operacja transplantacji była dostępna na Facebooku, a także na stronie internetowej szpitala. W trakcie jej trwania użytkownicy byli zachęcani do zadawania pytań lekarzom, którzy odpowiadali na nie w trakcie trwania zabiegu. Dlaczego szpital zdecydował się na ten rewolucyjny krok? Lekarze i władze szpitala przyznają, że chcieli przybliżyć ludziom temat transplantacji. Ich plan się powiódł, ponieważ kilka tysięcy widzów obserwowało przebieg operacji. Mogli z bliska obserwować moment, w którym przeszczepiona nerka zaczęła pracować w ciele pacjenta.
2. Ciekawostki na stole
Lekarze nie poprzestali jedynie na odpowiadaniu na pytania widzów. Konieczne do wykonania czynności przeplatali fascynującymi ciekawostkami dotyczącymi przeszczepów. Zainteresowani dowiedzieli się m.in., że nerka dorosłego mężczyzny jest wielkości pięści, a lekarze mają jedynie 3 minuty na usunięcie nerki od dawcy i umieszczenie jej w ciele chorego.
Jeśli zajmie im to więcej czasu, nerka nie będzie poprawnie pracować. Na szczęście operacja minęła bez komplikacji, a pacjent będzie potrzebował ok. 4 tygodni, aby dojść do siebie.
Musisz to wiedzieć:
- Dostają leki na wrzody, ale nie pomagają. Przyczyna bólu jest zupełnie inna
- Zaskakujące wyniki badań: to postarza nawet o 2 lata
- Produkty, które mogą niszczyć zęby. Nie jedz za często
3. Transplantacja bez tajemnic
Był nim 45-letni Bhargav Turaga, którego stan nerek pogorszył się nagle 2 lata temu. Lekarze podjęli decyzję o przeszczepie – w innym przypadku pacjent musiałby być codziennie dializowany.
Chęć oddania swojej nerki zgłosiła jego 44-letnia żona Nagamani Turaga. Lekarze szacują, że nowa nerka będzie właściwie pracować przez 15-20 lat, dlatego niewykluczone, że w przyszłości pacjenta będzie czekała jeszcze jedna operacja.
Zobacz także:
Takie wydarzenia przybliżają zwykłym ludziom temat transplantacji. To bardzo ważne, ponieważ świadomość społeczeństwa wciąż jest niewystarczająca. W dalszym ciągu liczba zgód na przekazanie organów nie daje nadziei na zdrowie i życie chorych osób. Miejmy nadzieję, że w przyszłości więcej placówek medycznych zdecyduje się na pokazanie nam wszystkim tajników swojej pracy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.