Trwa ładowanie...

Prawdziwa rewolucja! Operacja przeszczepu nerki na Facebooku

Aleksandra Miłosz
15.05.2017 11:12
Prawdziwa rewolucja! Operacja przeszczepu nerki na Facebooku
Prawdziwa rewolucja! Operacja przeszczepu nerki na Facebooku

Facebook widział już chyba wszystko – relacje wyborów prezydenckich, celebryckie skandale i dramaty zwykłych ludzi. Teraz dzięki niemu można było na chwilę przenieść się do świata chirurgicznych tajemnic. Szpital św. Józefa w Ontario przeprowadził transmisję na żywo operacji przeszczepu nerki chorego mężczyzny od jego zdrowej żony. To pierwsza taka transplantacja na żywo transmitowana przez komunikator.

1. Na żywo i w kolorze

Lekarze St. Joseph's Healthcare and Foundation/(Facebook.com)
Lekarze St. Joseph's Healthcare and Foundation/(Facebook.com)

Operacja transplantacji była dostępna na Facebooku, a także na stronie internetowej szpitala. W trakcie jej trwania użytkownicy byli zachęcani do zadawania pytań lekarzom, którzy odpowiadali na nie w trakcie trwania zabiegu. Dlaczego szpital zdecydował się na ten rewolucyjny krok? Lekarze i władze szpitala przyznają, że chcieli przybliżyć ludziom temat transplantacji. Ich plan się powiódł, ponieważ kilka tysięcy widzów obserwowało przebieg operacji. Mogli z bliska obserwować moment, w którym przeszczepiona nerka zaczęła pracować w ciele pacjenta.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

2. Ciekawostki na stole

Zobacz film: "Jak wygląda życie po transplantacji?"

Lekarze nie poprzestali jedynie na odpowiadaniu na pytania widzów. Konieczne do wykonania czynności przeplatali fascynującymi ciekawostkami dotyczącymi przeszczepów. Zainteresowani dowiedzieli się m.in., że nerka dorosłego mężczyzny jest wielkości pięści, a lekarze mają jedynie 3 minuty na usunięcie nerki od dawcy i umieszczenie jej w ciele chorego.

Jeśli zajmie im to więcej czasu, nerka nie będzie poprawnie pracować. Na szczęście operacja minęła bez komplikacji, a pacjent będzie potrzebował ok. 4 tygodni, aby dojść do siebie.

Musisz to wiedzieć:

3. Transplantacja bez tajemnic

Był nim 45-letni Bhargav Turaga, którego stan nerek pogorszył się nagle 2 lata temu. Lekarze podjęli decyzję o przeszczepie – w innym przypadku pacjent musiałby być codziennie dializowany.

Chęć oddania swojej nerki zgłosiła jego 44-letnia żona Nagamani Turaga. Lekarze szacują, że nowa nerka będzie właściwie pracować przez 15-20 lat, dlatego niewykluczone, że w przyszłości pacjenta będzie czekała jeszcze jedna operacja.

Zobacz także:

Takie wydarzenia przybliżają zwykłym ludziom temat transplantacji. To bardzo ważne, ponieważ świadomość społeczeństwa wciąż jest niewystarczająca. W dalszym ciągu liczba zgód na przekazanie organów nie daje nadziei na zdrowie i życie chorych osób. Miejmy nadzieję, że w przyszłości więcej placówek medycznych zdecyduje się na pokazanie nam wszystkim tajników swojej pracy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza