Prof. Filipiak: Jesteśmy w europejskiej czołówce zgonów w czwartej fali
Tygodniowa liczba zgonów w związku z COVID-19 wzrosła o 76 proc. Tylko w ciągu ostatniej doby z powodu COVID lub współistnienia COVID z innymi schorzeniami zmarło 398 osób. Jesteśmy jednym z państw Europy z największą umieralnością z powodu COVID, a mimo to rząd nadal zwleka z działaniami.
1. Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach
- IV fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale z mniejszą liczbą zgonów - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na temat strategii rządu w kontekście czwartej fali. - W województwach podlaskim i lubelskim jest coraz mniej zakażeń. Jest nadzieja, że w innych województwach fala zacznie opadać - zapewniał premier.
Eksperci przecierają oczy ze zdumienia i pytają: skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? W wielu szpitalach już zaczyna brakować miejsc albo pacjenci muszą czekać godzinami na przyjęcie. Jak podaje PAP, na Podlasiu Szpital Wojewódzki im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach aktualnie ma 100 pacjentów z COVID-19 na 97 dostępnych miejsc. W Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie pacjenci covidowi zajmują 42 z 43 dostępnych łóżek.
Wracają też obrazy znane z poprzednich fal zakażeń: sznury karetek czekających pod szpitalami na przyjęcie pacjenów. - Mamy informacje, że musimy czekać. Nie ma miejsc. Dzwonimy na dyspozytornię, ale dyspozytornia nie ma pomysłu, co z nami zrobić – opowiada ratownik medyczny szpitala w Radomiu na nagraniu ujawnionym przez Polsat News.
Łukasz Pietrzak, który opracowuje analizy dotyczące pandemii, zwraca uwagę na to, że tygodniowa liczba zgonów w związku z COVID-19 wzrosła o 76 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
"W przypadku woj. podlaskiego i lubelskiego brak reakcji doprowadził do rekordowej liczby zgonów, większej niż w trzeciej fali" - wskazuje Pietrzak.
Procentowy wzrost śmiertelności w województwach odnotowany w ciągu ostatnich 5 tygodni.
— Łukasz Pietrzak (@lpietrzak20) November 23, 2021
W przypadku podlaskiego i lubelskiego brak reakcji doprowadził do rekordowej liczby zgonów, większej niż w 3 fali.
Podkarpackie mimo niskiej liczby zakażeń z 3 wzrostem zgonów w kraju. pic.twitter.com/U4dzuhYtkA
2. Kwitnie przemysł fałszywych certyfikatów szczepień
- Polska wypada fatalnie pod względem najważniejszego wskaźnika epidemicznego IV fali - zgonów - mówi prof. dr n. hab. Krzysztof J. Filipiak, rektor Uczelni Medycznej Marii Skłodowskiej-Curie, kardiolog, internista, farmakolog klinicznego i współautor pierwszego polskiego podręcznika o COVID-19. Dane z serwisu ourworldindata.org pokazują, że Polska notuje jedne z najwyższych wskaźników zgonów z powodu COVID na tle innych państw Unii.
Dlaczego znowu jesteśmy w niechlubnej europejskiej czołówce? Prof. Filipiak wymienia długą listę błędów i zaniechań, które do tego doprowadziły. Wśród nich znajduje się bardzo mały wskaźnik wyszczepienia Polaków i jeden z najgorszych europejskich wyników zaszczepienia grupy seniorów. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 83,5 proc. zgonów covidowych, odnotowanych między lutym a wrześniem tego roku, dotyczyło osób niezaszczepionych lub zaszczepionych w niepełnym schemacie.
- Widzimy, że najwięcej zgonów na milion mieszkańców mają w obecnej fali kraje Europy najmniej zaszczepione - Bułgaria, Rumunia, Rosja, Ukraina, no i Polska ze skandalicznie niskim poziomem wszczepienia - 53 proc. - podkreśla prof. Filipiak.
- W mediach społecznościowych, na Instagramie, na Facebooku kwitnie przemysł dostarczania sfałszowanych certyfikatów szczepień. To przerażające. Świadczy również o przepaści cywilizacyjnej, jaka dzieli nas od krajów zachodniej Europy, od najstarszych członków Unii Europejskiej - dodaje ekspert.
Do tego, jak zauważa profesor, dochodzi brak edukacji i promocji szczepień, brak jakichkolwiek restrykcji dla osób niezaszczepionych, który na tle innych państw Europy jest ewenementem.
Prof. Filipiak punktuje kolejne błędy, dzięki którym koronawirus zbiera w Polsce coraz większe żniwo. - Brak walki z ruchami antyszczepionkowymi w mediach społecznościowych, obecność jawnych antyszczepionkowych posłów w partii rządzącej - nie ma tego nigdzie w Europie - wymienia ekspert.
- Nieznany w innych krajach europejskich, w tej skali, regionalizm szczepień - od miast wyszczepionych na poziomie wielkich aglomeracji do "ściany wschodniej" generalnie nieszczepiącej się prawie wcale. Tragiczna kondycja kadrowa i finansowa ochrony zdrowia - najmniej lekarzy i pielęgniarek na 10 tys. mieszkańców wśród krajów OECD. Brak przygotowania się na IV falę - wzmocnienia służb sanitarnych, transportu ratownictwa, SANEPID-u. Brak strategii zarządzania pandemią, kierowanie się słupkami sondaży i poddawanie się dyktatowi ruchów antyszczepionkowych przez rządzących - dodaje.
3. Najtrudniejsza będzie druga połowa grudnia
Eksperci nie pozostawiają złudzeń: to dopiero początek tragicznego bilansu czwartej fali. Prognozy wskazują, że najtrudniejsza będzie druga połowa grudnia, kiedy liczba osób wymagających hospitalizacji może sięgnąć nawet 30 tys.
- Eksperci szacują, że tzw. zgonów nadmiarowych mamy w Polsce około 150 tys. od początku pandemii. Niewprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych w IV fazie spowoduje jeszcze więcej zgonów, hospitalizacji. Dojdzie do tego przeciążenie systemu ochrony zdrowia - alarmuje prof. Filipiak. Lekarz nie pozostawia złudzeń: Czas już powiedzieć otwarcie - ci, którzy nie podjęli żadnych decyzji mają krew na rękach - podkreśla profesor.
4. Raport Ministerstwa Zdrowia
We wtorek 23 listopada resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 19 936 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (3756), wielkopolskim (1694), śląskim (1619), małopolskim (1586).
Z powodu COVID-19 zmarło 111 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 287 osób.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.