Trwa ładowanie...

Prof. Filipiak: Jesteśmy w europejskiej czołówce zgonów w czwartej fali

Jesteśmy w europejskiej czołówce zgonów w czwartej fali
Jesteśmy w europejskiej czołówce zgonów w czwartej fali (Getty Images)

Tygodniowa liczba zgonów w związku z COVID-19 wzrosła o 76 proc. Tylko w ciągu ostatniej doby z powodu COVID lub współistnienia COVID z innymi schorzeniami zmarło 398 osób. Jesteśmy jednym z państw Europy z największą umieralnością z powodu COVID, a mimo to rząd nadal zwleka z działaniami.

spis treści

1. Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach

- IV fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale z mniejszą liczbą zgonów - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na temat strategii rządu w kontekście czwartej fali. - W województwach podlaskim i lubelskim jest coraz mniej zakażeń. Jest nadzieja, że w innych województwach fala zacznie opadać - zapewniał premier.

Eksperci przecierają oczy ze zdumienia i pytają: skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? W wielu szpitalach już zaczyna brakować miejsc albo pacjenci muszą czekać godzinami na przyjęcie. Jak podaje PAP, na Podlasiu Szpital Wojewódzki im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach aktualnie ma 100 pacjentów z COVID-19 na 97 dostępnych miejsc. W Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie pacjenci covidowi zajmują 42 z 43 dostępnych łóżek.

Zobacz film: "Powikłania po COVID-19. Prof. Krzysztof Filipiak mówi o najczęstszych dolegliwościach"

Wracają też obrazy znane z poprzednich fal zakażeń: sznury karetek czekających pod szpitalami na przyjęcie pacjenów. - Mamy informacje, że musimy czekać. Nie ma miejsc. Dzwonimy na dyspozytornię, ale dyspozytornia nie ma pomysłu, co z nami zrobić – opowiada ratownik medyczny szpitala w Radomiu na nagraniu ujawnionym przez Polsat News.

Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach. Karetki z pacjentami oczekującą na wolne miejsca
Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach. Karetki z pacjentami oczekującą na wolne miejsca (Getty Images)

Łukasz Pietrzak, który opracowuje analizy dotyczące pandemii, zwraca uwagę na to, że tygodniowa liczba zgonów w związku z COVID-19 wzrosła o 76 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

"W przypadku woj. podlaskiego i lubelskiego brak reakcji doprowadził do rekordowej liczby zgonów, większej niż w trzeciej fali" - wskazuje Pietrzak.

2. Kwitnie przemysł fałszywych certyfikatów szczepień

- Polska wypada fatalnie pod względem najważniejszego wskaźnika epidemicznego IV fali - zgonów - mówi prof. dr n. hab. Krzysztof J. Filipiak, rektor Uczelni Medycznej Marii Skłodowskiej-Curie, kardiolog, internista, farmakolog klinicznego i współautor pierwszego polskiego podręcznika o COVID-19. Dane z serwisu ourworldindata.org pokazują, że Polska notuje jedne z najwyższych wskaźników zgonów z powodu COVID na tle innych państw Unii.

Dlaczego znowu jesteśmy w niechlubnej europejskiej czołówce? Prof. Filipiak wymienia długą listę błędów i zaniechań, które do tego doprowadziły. Wśród nich znajduje się bardzo mały wskaźnik wyszczepienia Polaków i jeden z najgorszych europejskich wyników zaszczepienia grupy seniorów. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 83,5 proc. zgonów covidowych, odnotowanych między lutym a wrześniem tego roku, dotyczyło osób niezaszczepionych lub zaszczepionych w niepełnym schemacie.

- Widzimy, że najwięcej zgonów na milion mieszkańców mają w obecnej fali kraje Europy najmniej zaszczepione - Bułgaria, Rumunia, Rosja, Ukraina, no i Polska ze skandalicznie niskim poziomem wszczepienia - 53 proc. - podkreśla prof. Filipiak.

- W mediach społecznościowych, na Instagramie, na Facebooku kwitnie przemysł dostarczania sfałszowanych certyfikatów szczepień. To przerażające. Świadczy również o przepaści cywilizacyjnej, jaka dzieli nas od krajów zachodniej Europy, od najstarszych członków Unii Europejskiej - dodaje ekspert.

Do tego, jak zauważa profesor, dochodzi brak edukacji i promocji szczepień, brak jakichkolwiek restrykcji dla osób niezaszczepionych, który na tle innych państw Europy jest ewenementem.

Prof. Filipiak punktuje kolejne błędy, dzięki którym koronawirus zbiera w Polsce coraz większe żniwo. - Brak walki z ruchami antyszczepionkowymi w mediach społecznościowych, obecność jawnych antyszczepionkowych posłów w partii rządzącej - nie ma tego nigdzie w Europie - wymienia ekspert.

- Nieznany w innych krajach europejskich, w tej skali, regionalizm szczepień - od miast wyszczepionych na poziomie wielkich aglomeracji do "ściany wschodniej" generalnie nieszczepiącej się prawie wcale. Tragiczna kondycja kadrowa i finansowa ochrony zdrowia - najmniej lekarzy i pielęgniarek na 10 tys. mieszkańców wśród krajów OECD. Brak przygotowania się na IV falę - wzmocnienia służb sanitarnych, transportu ratownictwa, SANEPID-u. Brak strategii zarządzania pandemią, kierowanie się słupkami sondaży i poddawanie się dyktatowi ruchów antyszczepionkowych przez rządzących - dodaje.

3. Najtrudniejsza będzie druga połowa grudnia

Eksperci nie pozostawiają złudzeń: to dopiero początek tragicznego bilansu czwartej fali. Prognozy wskazują, że najtrudniejsza będzie druga połowa grudnia, kiedy liczba osób wymagających hospitalizacji może sięgnąć nawet 30 tys.

Wykres dziennej liczby zgonów oraz dynamiki nowych zakażeń i dynamiki zgonów (SI=7)
Wykres dziennej liczby zgonów oraz dynamiki nowych zakażeń i dynamiki zgonów (SI=7) (Twitter/Wiesław Seweryn)

- Eksperci szacują, że tzw. zgonów nadmiarowych mamy w Polsce około 150 tys. od początku pandemii. Niewprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych w IV fazie spowoduje jeszcze więcej zgonów, hospitalizacji. Dojdzie do tego przeciążenie systemu ochrony zdrowia - alarmuje prof. Filipiak. Lekarz nie pozostawia złudzeń: Czas już powiedzieć otwarcie - ci, którzy nie podjęli żadnych decyzji mają krew na rękach - podkreśla profesor.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

We wtorek 23 listopada resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 19 936 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (3756), wielkopolskim (1694), śląskim (1619), małopolskim (1586).

Z powodu COVID-19 zmarło 111 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 287 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze