Trwa ładowanie...

Prof. Simon wystąpił w reklamie maseczek. Prof. Horban: Należy tego unikać (WIDEO)

Avatar placeholder
04.05.2021 19:39

Prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu oraz członek Rady Medycznej powołanej przez premiera Morawieckiego wziął udział w reklamie maseczek prywatnej firmy. Kiedy wideo ujrzało świat, rozpętała się burza, ponieważ według kodeksu etyki lekarskiej, jako medyk nie mógł wystąpić w reklamie. Sam profesor w rozmowie z Wirtualną Polską stwierdził, że przepisów nie złamał, ponieważ reklamował maseczki, produkowane przez lokalną firmę.

Prof. Simon wystąpił w reklamie
Prof. Simon wystąpił w reklamie

Niemniej jednak w środowisku lekarskim zawrzało. Czy lekarz tego pokroju może występować w komercyjnych reklamach? Do tej kwestii odniósł się prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych oraz główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP, który był gościem programu WP Newsroom.

- Promowanie maseczek jest słuszne. Natomiast generalnie rzecz biorąc, nie uważa się za słuszne, aby lekarze występowali w reklamach firmowych. Tego należy unikać - powiedział - prof. Horban. - Oczywiście zakładam, że (prof. Simon - red.) to zrobił w dobrej wierze, promując przede wszystkim polskie produkty, a po drugie skuteczne produkty - podkreślił.

prof. Andrzej Horban
prof. Andrzej Horban (WP)

1. Prof. Simon w reklamie

Reklama z udziałem prof. Krzysztofa Simona pojawiła się na początku maja w publicznych mediach, m.in. w TVP Info.

"Polska firma, polski produkt. 95-procentowa skuteczność, pięciokrotnie mniejszy opór oddychania. Zachęcam do stosowania dla państwa i państwa najbliższych" - zachwalał prof. Simon maseczki jednej z wrocławskich firm.

Zdaniem profesora, słowa zachęcające do noszenia maseczek to nic nadzwyczajnego, ponieważ od samego początku pandemii namawiał Polaków, aby zakrywali usta i nos.

- Popieram polskie firmy i nadal będę je popierał. To jest polska firma, która się do mnie zgłosiła i zgodziłem się na udział w reklamie – powiedział prof. Krzysztof Simon.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze