Profesjonalny pacjent na pełny etat

Bezpowrotnie minęły czasy, w których diagnoza wypowiedziana przez lekarza brzmiała w uszach przerażonego pacjenta jak klątwa, której kompletnie nie był w stanie pojąć. Nieograniczony dostęp do internetu zrobił swoje. Na temat własnego stanu zdrowia pragniemy wiedzieć jak najwięcej, chcemy być świadomi tego, co dzieje się z naszym ciałem. Okazuje się, że choć zastępowanie specjalisty wyszukiwarką google zwykle nie wychodzi nam na dobre, coraz częściej zdarzają się spektakularne wyjątki.

Zobacz film: "Nieleczony ból może nawet doprowadzić do samobójstwa"

Niepokorny samouk

Jednym z tego typu odstępstw od reguły jest historia Kim Goodsell – 50-letniej mieszkanki południowej Kalifornii. Niezwykle aktywna, żądna przygód weteranka wypraw w nieznane nie była w stanie zaakceptować usłyszanej diagnozy, która oznaczała konieczność rezygnacji ze wszystkiego, co w życiu było jej najbliższe – fascynujących podróży po odciętych od świata zakątkach Ameryki Południowej, ukochanych rowerowych wypadów czy spływów kajakowych.

Jako pierwsza została u niej rozpoznana bardzo rzadka wada serca, która zmusiła ją do noszenia defibrylatora. Niewielkie urządzenie, choć miało ratować przed najgorszym, wcale nie poprawiło jej stanu. Wręcz przeciwnie – kondycja silnej zazwyczaj Kim zmieniła się nie do poznania. Zaczęła odczuwać ból, który właściwie uniemożliwiał jej normalne funkcjonowanie. Lekarze rozkładali ręce. Tak widocznie musi być. Przecież najważniejsze, że żyje. W tej myśli postanowiła szukać pocieszenia.

Zgoda na los cierpiętnika nie trwała jednak długo. Przełomem okazał się zwykły upadek z roweru. Wyniki przeprowadzonych wtedy badań ponownie przewróciły świat kobiety do góry nogami – uznano, że cierpi dodatkowo na nieuleczalną chorobę Charcota-Mariego-Tootha – wrodzone neuropatie czuciowo-ruchowe stopniowo odbierające możliwość panowania nad ciałem. Tego było za wiele.

Pomiędzy chorobami musi istnieć jakieś powiązanie – ta myśl nie dawała Goodsell spokoju. Postanowiła zrobić wszystko, by to udowodnić. Treningi pływania i biegania, które do tej pory szczelnie wypełniały jej czas, ustąpiły miejsca skrupulatnej lekturze medycznych publikacji.

Słowo po słowie, godzina po godzinie przybliżała się do tego, co uszło uwadze lekarzy. To, co odkryła, wprawiło w osłupienie nawet uznanych specjalistów. Okazało się, że jej dolegliwości mają wspólną przyczynę, jaką jest mutacja genu LMNA. Wyproszone badania potwierdziły tę tezę.

Każdego dnia możesz nauczyć się czegoś nowego - sprawdź jak

Wieczorne programy informacyjne w ciągu zaledwie 20-30 minut dostarczają streszczenia wszystkich najważniejszych wydarzeń dnia, dlatego warto znaleźć na...

Historia rodem z filmu

Kim Goodsell nie jest odosobnionym przypadkiem pacjenta, który postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Niezwykły scenariusz życie napisało dla Paula Whyleyego, który swoją chorobę rozpoznał absolutnym przypadkiem.

62-latek postanowił bowiem zabrać swoją ukochaną żonę Jayne do kina – od dawna chcieli zobaczyć "Teorię wszystkiego", produkcję poświęconą życiu znakomitego naukowca Stephena Hawkinga cierpiącego na stwardnienie zanikowe boczne, postępujące schorzenie neuronu ruchowego stopniowo odbierające możliwości samodzielnego poruszania się, jedzenia, mówienia, a ostatecznie – oddychania.

Wraz z rozwojem akcji zainteresowanie widza zaczęło ustępować przerażeniu. Mężczyzna zdał sobie sprawę z tego, że patrzy na... samego siebie. Okazało się, że od jakiegoś czasu pojawiały się u niego wszystkie objawy choroby Hawkinga.

W tajemnicy przed partnerką Paul zgłosił się do lekarza, który zalecił wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Ich wyniki niestety nie pozostawiały wątpliwości. Whyley miał rację. Niestety, nie ma on do dyspozycji takiej ilości pieniędzy, jak światowej sławy fizyk, nie stać go na wózek przypominający robota. Jego żona i siostra zajmują się zbieraniem funduszy mających pomóc dostosować panujące w  domu warunki do potrzeb chorego, które z dnia na dzień stają się coraz większe.

Dr House po polsku

Piotr z problemami zdrowotnymi zmagał się, odkąd sięgał pamięcią. Wiecznie przemęczony, niewyspany, podatny na infekcje, przez które co chwila lądował w łóżku. Przeświadczony, że taka już jego natura, poważniej zaniepokoił się dopiero w momencie, kiedy zaczął widzieć podwójnie.

Drętwienie lewej strony ciała zmusiło go do położenia się na oddział. Podejrzewano stwardnienie rozsiane. Niemal w stu procentach potwierdziły to przeprowadzone badania. Podane leki przyniosły niewielki efekt. Po opuszczeniu szpitala u 24-latka pojawiły się inne dziwne objawy, które zrzucono na karb postępu SM.

10 babcinych lekarstw, które naprawdę działają

Wypadają ci włosy? Pomoże ci najczęściej traktowana tylko jako chwast pokrzywa. Jest ona prawdziwą bombą witaminową. Napar z liści pokrzywy zadziała na...

Intuicja podpowiadała Piotrowi, że coś jest nie tak. W internecie trafił na wypowiedzi osób leczonych na stwardnienie, u których diagnoza okazała się błędna, bo w rzeczywistości cierpieli na boreliozę. Mężczyzna postanowił pójść w tym kierunku, chociaż pierwsze przeprowadzone pod tym kątem testy nie potwierdziły jego teorii.

Godzinami surfując w sieci, znalazł wreszcie informację na temat zalecanych w takiej sytuacji bardziej dokładnych badań. Wykonał je. Jak się okazało, trafił w sedno. To była neuoroborelioza – odmiana boreliozy atakująca układ nerwowy. Upór uratował chłopakowi życie.

Wiedza medyczna przestaje być towarem ekskluzywnym przeznaczonym jedynie dla wąskiej grupy wybrańców. Determinacja i otwarty umysł to najlepsza droga do zgłębienia tajników, które na pierwszy rzut oka wydają się niepojęte. Rzecz w tym, by nadmierna wiara we własne możliwości nie przesłoniła zdrowego rozsądku.

Czy borelioza jest zakaźna? Jak się objawia? Dołącz do dyskusji naszych użytkowników na temat tej niebezpiecznej choroby.

Komentarze (1)
~Aniia
~Aniia 6 miesięcy temu

sama również szukałam informacji w internecie bo lekarz tak powiedział oględnie że nic nie rozumialam okazało się że dolegało mi coś zupełnie innego. Poprosilam o skierowanie na badania, których nawet lekarz nie przypuszczał że należy wykonać. Internet to skarbnica wiedzy ale trzeba ją weryfikować w wielu źródłach.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 7 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.