Profilaktyka raka sutka
Niestety do tej pory nie znaleziono sposobu, aby na 100% zapobiec rozwojowi raka piersi. Możesz jednak wiele zrobić, aby zmniejszyć ryzyko jego rozwoju do minimum.
1. Czynniki ryzyka raka piersi
Przede wszystkim należy przejrzeć jeszcze raz listę możliwych czynników powodujących zwiększenie ryzyka raka piersi i zastanowić się co można zmienić.
Postaraj się:
- ograniczyć alkohol,
- zacząć regularnie ćwiczyć,
- utrzymywać właściwą masę ciała i odżywiać się prawidłowo,
- nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach,
- nie stosować hormonalnej terapii zastępczej kiedy nie ma do tego odpowiednich wskazań.
2. Wczesne wykrywanie raka piersi
Nie tylko próba ograniczenia czynników ryzyka jest ważna. Szalenie istotne jest to, aby jeżeli zachoruje się na raka piersi, guz był wykryty w jak najwcześniejszym stadium. Wtedy najpewniejsze jest, że zastosowane leczenie przyniesie wyleczenie.
Do 40 lat – jeżeli nie jesteś w grupie wysokiego ryzyka rozwoju raka piersi, wystarczy, że będziesz się regularnie raz do roku odwiedzać lekarza ginekologa, który zbada piersi i sprawdzi stan węzłów chłonnych pod pachą. Oczywiście możesz też badać piersi sama – najlepiej wybrać jeden dzień w miesiącu, bezpośrednio 2-3 dni po zakończeniu miesiączki.
3. Samobadanie piersi
Ważne jest aby nie ominąć żadnego fragmentu piersi, badanie rozpocząć od oglądania czy nie ma zmian w wyglądzie, wielkości piersi, a badanie zakończyć sprawdzeniem okolicy pach, czy nie ma tam żadnych zgrubień.
Schemat badania:
- Stań przed lustrem lub połóż się. Powoli, krok po kroku dokładnie sprawdź każdą pierś, uciskając trzema złączonymi palcami (staraj się używać do tego wyprostowanych palców, a nie samych opuszek).
- Stań przed lustrem i oceń piersi – czy są symetryczne, czy jedna nie jest większa od drugiej, czy nie ma zmian zabarwienia itp.
- Dotknij okolicy obu pach czy nie ma zgrubień.
- Uciśnij brodawkę sutkową, sprawdzając czy nie ma wycieku z piersi.
Powyżej 40 lat – najbardziej skuteczną metodą oceny piersi w tym wieku jest mammografia- czyli badanie polegające w skrócie na prześwietleniu piersi pod specjalnym aparatem.
Badanie powinno być wykonywane co rok lub zwykle co 2 lata w zależności od stopnia ryzyka (ocenia twój lekarz prowadzący). Najlepiej jeśli towarzyszy mu dokładne badanie piersi przez lekarza. W niektórych przypadkach lekarz zaleca także badanie USG. Kontynuuj samobadanie co miesiąc.
Powyżej 50 roku życia – mammografia co 2 lata + badanie lekarskie + samobadanie
4. Kiedy USG piersi a kiedy mammografia?
W niektórych przypadkach lekarz oprócz (lub zamiast) mammografii zleca USG – dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od indywidualnej budowy piersi kobiety. W młodszym wieku, piersi są bardziej zbite, mają mniej tkanki tłuszczowej, a większą część zajmuje gruczoł, przez który promieniowanie trudniej przenika. Dlatego też w młodszym wieku, szczególnie w przypadku wyczuwalnego guza używa się USG, które w takich przypadkach jest bardziej czytelne. Nie sprawdza się za to prawie zupełnie w przypadku piersi, której większą część zajmuje tkanka tłuszczowa. Takie piersi posiadają kobiety starsze, dlatego u nich największą wartość ma mammografia. Niekiedy jednak do całości obrazu potrzebne jest wykonanie obu badań.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.