Trwa ładowanie...

Proteza nerwu. Rewolucyjne odkrycie polskich naukowców

Avatar placeholder
17.06.2019 13:32
Polscy naukowcy stworzyli protezę nerwu. To rewolucja w neurochirurgii
Polscy naukowcy stworzyli protezę nerwu. To rewolucja w neurochirurgii (123rf)

Proteza nerwu – to brzmi jak z filmu science fiction. Jednak takie rewolucyjne dokonanie jest faktem. Co więcej, to zasługa naukowców z Polski.

1. Polska proteza nerwu jest najlepsza na świecie

Proteza nerwu pozwala na przywrócenie czucia osobom, które są sparaliżowane. To nadzieja na zwiększenie sprawności. Niezwykłe dokonanie polskich naukowców czeka na przyznanie europejskiego patentu.

Dotychczas, w przypadku utraty czucia, podejmowano próby leczenia poprzez przeszczepy nerwów z innych części ciała. Oznaczało to jednak uszkodzenie czucia w innym miejscu. Dr hab. n. med. Wiesław Marcol, neurochirurg ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, uznał, że nie jest to najlepsze rozwiązanie dla pacjenta.

Postanowił znaleźć sposób pozwalający na uniknięcie upośledzenia czucia na innej płaszczyźnie. Lekarz miał świadomość, że na świecie już trwają starania o stworzenie protezy, która przejmie zadania uszkodzonych nerwów. Dotychczas jednak trudno mówić o sukcesie na tym polu.

Zobacz film: "Chciał popełnić samobójstwo. Potrzebował przeszczepu twarzy"

Polski naukowiec zrobił coś, czego nie dokonał dotychczas nikt na świecie. Jego proteza jest najlepsza, jaką kiedykolwiek stworzono. Zgadzają się z tym współtwórcy projektu, prof. Joanna Lewin-Kowalik oraz doktor Adam Właszczuk.

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka
Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka [7 zdjęć]

Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii

zobacz galerię

2. Proteza nerwu - mechanizm działania

Protezy nerwów ze sztucznych substancji to doskonałe rozwiązanie, ponieważ w neurochirurgii największą bolączką jest brak materiałów do przeszczepów. Taka proteza pozwala jednocześnie na wykorzystanie naturalnych możliwości regeneracyjnych organizmu.

Dotychczas problemem było stworzenie "pomostu" między przerwanymi wiązkami nerwów. Nowa technologia pozwala na przepuszczenie przez protezę tysięcy włókien z obu stron przerwanego nerwu.

Trwają doświadczenia mające na celu opracowanie najlepszego materiału do wykonania protezy. Tu z pomocą przyszedł  Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi. Celem jest znalezienie substancji, która ulegałaby rozkładowi w ciele pacjenta.

Na razie za najlepszy materiał uznano chitozan. Jest on wykorzystywany już w produktach niemieckich i holenderskich. Polscy naukowcy zapewniają, że ich wynalazek jest lepszy. Dlatego niezwłocznie wystąpili o patent europejski. Czekamy więc na formalne uznanie tego dokonania.

Zobacz też: Przez 15 lat przebywał w stanie wegetatywnym. Dzięki pionierskiej metodzie odzyskał świadomość

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze