Trwa ładowanie...

Przełomowe badanie. Może ujawnić chorobę Alzheimera na kilkanaście lat przed pierwszymi objawami

 Karolina Rozmus
28.07.2022 23:45
Choroba Alzheimera może postępować latami
Choroba Alzheimera może postępować latami (Getty Images)

Ta forma demencji prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, a konkretnie - zaniku komórek mózgowych. Od problemów z pamięcią aż po całkowitą zależność od osób trzecich. Tymczasem badacze odkryli wyjątkowy sensor na podczerwień, który być może pozwoli uprzedzić chorobę Alzheimera.

spis treści

1. Przełom w diagnostyce demencji

Na łamach "Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association" ukazały się wyniki obiecujących badań.

Naukowcy pobrali próbki krwi w latach 2000-2002, gdy uczestnicy badania byli w wieku 50-75 lat i nie mieli objawów choroby. Próbki zostały zamrożone, a po 17 latach naukowcy wybrali 68 osób spośród wszystkich badanych, u których na przestrzeni lat zdiagnozowano alzheimera.

Zobacz film: "Czynnik, który zwiększa ryzyko choroby alzheimera"
Choroba Alzheimera powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu
Choroba Alzheimera powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu (Getty Images)

To czujnik immunologiczny na podczerwień był w stanie wyłonić spośród badanych 68 osób, u których rozwinęła się demencja. Na jakiej zasadzie działa innowacyjny sensor?

Jego zadaniem jest rozpoznanie wadliwych białek we krwi. To właśnie ta nieprawidłowa budowa biomarkerów białkowych powoduje tworzenie się charakterystycznych złogów – beta-amyloidu w mózgu. Odkładają się one między neuronami, zaburzając ich przekaźnictwo i uniemożliwiając prawidłową pracę komórek nerwowych.

- Naszym celem jest określenie ryzyka rozwoju alzheimera na późniejszym etapie za pomocą prostego badania krwi, jeszcze zanim toksyczne płytki będą mogły powstać w mózgu. Dzięki temu terapia będzie mogła rozpocząć się wcześniej – powiedział prof. Klaus Gerwert z Ruhr-Universität Bochum.

2. Czym jest choroba Alzheimera?

Na chorobę Alzheimera według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia choruje ponad 55 mln osób na cały świecie. Ta liczba do 2050 roku może się potroić.

Głównym objawem demencji jest tzw. otępienie mózgowe, które sprawia, że chory traci pamięć, zdolność uczenia się, a także samodzielnego myślenia. Początkowo choroba może rozwijać się niewinnie - przez niemal nieuchwytne zmiany w nastroju, większą drażliwość. Z biegiem czasu chory stopniowo może tracić orientację w terenie, mogą również wystąpić wyraźne zmiany w zachowaniu, np. agresja słowna czy wręcz omamy i urojenia. Na kolejnych etapach postępuje utrata zdolności ruchowych, a chory staje się niemal całkowicie zależny od osób trzecich.

Choć choroba Alzheimera dotyka najczęściej osób po 65. roku życia, to w rzeczywistości może rozwinąć się także i trzydziestolatków. Co więcej, choroba może zaatakować nawet 20-30 lat przed pierwszymi wyraźnymi objawami – to tzw. okres niemy klinicznie.

Jednak główny problem związany ze schorzeniem wynika z prostego faktu: na demencję nie ma leku przyczynowego, a dostępne farmakoterapie mają na celu jedynie spowolnienie postępu zmian. Dlatego tak ważne jest szybkie diagnozowanie i szybkie wdrożenie leczenia u pacjenta z chorobą Alzheimera.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze