Przez 5 miesięcy stosował Ozempic. Opowiedział o efektach
52-letni mieszkaniec Karoliny Południowej nie mógł poradzić sobie z tyciem. Po wielu nieskutecznych próbach odchudzania, zdecydował się na popularne zastrzyki leczące cukrzycę typu 2 i otyłość.
1. Kilogramy pojawiły się po 40-stce
Do 40. roku życia Kevin Poole nie przywiązywał większej wagi do pilnowania kaloryczności posiłków czy regularności ćwiczeń. Cale życie uprawiał sport, jadł to, na co miał ochotę i nigdy nie miał problemów z wagą. Zaczęły się one jednak pojawiać po 40. urodzinach, a dodatkowe kilogramy nie poddawały się nawet dodatkowym ćwiczeniom czy diecie.
- Próbowałem różnych rzeczy, w tym diet, ale zawsze wydawały mi się krótkotrwałe. Przechodziłem na dietę, traciłem na wadze, a potem, gdy tylko przestawałem stosować ten plan, waga wracała. Aż było mi coraz trudniej w ogóle schudnąć - powiedział lekarzom amerykańskiej kliniki leczenia otyłości Found.
2. Pomógł dopiero Ozempic
Po kilku nieudanych próbach zrzucenia dodatkowych kilogramów, mężczyzna postanowił skorzystać z usług kliniki leczenia nadwagi i otyłości. To tam lekarz zasugerował mu wspomaganie diety lekiem Ozempic. Poole był wobec tego sceptyczny, ale postanowił dać szansę zastrzykom.
- Już po pierwszym miesiącu pomyślałem, że naprawdę zaczynam zauważać zmiany w swoim ciele – powiedział.
Jednocześnie korzystał ze wsparcia społeczności innych pacjentów walczących z kilogramami.
- Możliwość uzyskania informacji zwrotnej od innych osób czy zwykłego wyżalenia się, a także po prostu porozmawiania o czymkolwiek... To było bardzo pomocne - powiedział. - To naprawdę budujące mieć takie wsparcie i czuć, że nie jest się w tym samemu - dodał.
Po 5 miesiącach terapii lekiem Ozempic stracił prawie 10 kg.
3. Ozempic na otyłość czy cukrzycę?
Choć w Polsce lek Ozempic posiada wskazanie do stosowania przy leczeniu cukrzycy typu 2, w niektórych miejscach na świecie przepisywany jest przez lekarzy także w celu leczenia otyłości, która bezpośrednio prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2.
Leki z kategorii GLP-1, które można otrzymać w Polsce na receptę ze wskazaniem leczenia otyłości, to m.in. Saxenda, Mounjaro czy Wegovy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.