Reinfekcje COVID-19 w krótkim odstępie czasu. Prof. Zajkowska tłumaczy, jak zapobiegać zakażeniu (WIDEO)
Dlaczego u niektórych osób mimo szczepienia i nabycia odporności drogą infekcji dochodzi ponownie do zakażenia w krótkim czasie? Z tym pytaniem zwróciła się jedna z czytelniczek – ponad siedemdziesięcioletnia pani Ania – która napisała, że przyjęła dwie dawki szczepionki, mimo to zachorowała w październiku na COVID-19. Kolejna infekcja pojawiła się niedługo później – w grudniu.
Gość programu WP "Newsroom", wojewódzka konsultant ds. epidemiologii, prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku, tłumaczy, z czego to wynika.
- Szczepionka nie zapobiega zakażeniu dlatego, że zakażenie to zaaspirowanie zakaźnego aerozolu – mówi ekspert.
W przypadku osób zaszczepionych zatem istotne jest to, w jaki sposób organizm zareaguje na infekcje.
- Wirus dostaje się do naszych śluzówek, zaczyna się mnożyć, ale czy wywoła chorobę, czy wywoła objawy, które doprowadzą do hospitalizacji i do zgonu? W związku z tym działaniem szczepionki nie jest zapobieganie zakażeniu – podkreśla prof. Zajkowska.
- Dystans, maseczki – to są te metody, które zapobiegają zakażeniu – tłumaczy i dodaje: – Natomiast jeśli dojdzie do zakażenia to kwestia, jak zareagujemy, jak jesteśmy "uzbrojeni", by się tego wirusa jak najszybciej pozbyć.
- Osoby starsze reagują słabiej, z racji fizjologicznie starzejącego się układu immunologicznego. Nie jest to więc informacja, która mnie zaskakuje – przyznaje gość programu WP "Newsroom".
Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.