Trwa ładowanie...

Karnawał antyszczepionkowców trwa. Rządowe obostrzenia fikcją? "Większość ogłoszonych restrykcji nie ma sensu"

Karnawał antyszczepionkowców trwa. Rządowe obostrzenia fikcją? "Większość restrykcji nie ma sensu. Brakuje podstaw prawnych do egzekwowania ich"
Karnawał antyszczepionkowców trwa. Rządowe obostrzenia fikcją? "Większość restrykcji nie ma sensu. Brakuje podstaw prawnych do egzekwowania ich" (East News)

- Państwo z dykty, z działaniami pozorowanymi. Próbuje gasić ogromne pożary, do jakich doprowadziło, szklanką wody. 180 tysięcy nadmiarowych zgonów. A ile osób jeszcze umrze? Ile osób straci kogoś w wyniku tych pozorów i zaniechań? – pyta Maciej Roszkowski. Eksperci nie zostawiają suchej nitki na nowych obostrzeniach covidowych.

spis treści

1. Nowe obostrzenia tylko teorią?

We wtorek 7 grudnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, na której ogłoszono nowe restrykcje pandemiczne.

Szef MZ Adam Niedzielski oświadczył, że od 1 marca rząd planuje wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. I jest to zapowiedź, która wzbudza najwięcej kontrowersji przede wszystkim ze względu na termin, w jakim ma być zrealizowana. Zwłaszcza że od miesiąca czwarta fala zbiera śmiertelne żniwo, a ponad 90 proc. zgonów z powodu COVID-19 stanowią osoby niezaszczepione.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: szczepienie jest przyspieszeniem nabycia odporności"

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, które współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, przedstawiło model rozwoju czwartej fali, z którego wynika, że ogniska epidemii wygasną do końca lutego. Skąd więc pomysł, aby obowiązek wprowadzić dopiero wtedy?

- Nie znajduję uzasadnienia dla takiej daty, nie potrafię powiedzieć, dlaczego dopiero od 1 marca szczepienia mają być obowiązkowe dla nauczycieli, medyków i służb mundurowych. Nie jest to kwestią logistyki, ponieważ mamy zapas szczepionek. Teoretycznie do 15 stycznia wszystkie te osoby mogłyby zostać zaszczepione. Prawdopodobnie jest to kolejna z decyzji politycznych. Być może rząd liczy na to, że do 1 marca wszyscy o tym zapomną? – pyta retorycznie dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem dr. Dzieciątkowskiego do trzech grup, które mają zostać objęte obowiązkiem szczepień, należałoby dodać czwartą – pracowników handlu.

- Są to osoby, które mają stały kontakt ze społeczeństwem, więc są grupą o podwyższonym ryzyku zakażenia SARS-CoV-2 – tłumaczy wirusolog.

Prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i członek Rady Medycznej przy premierze, przyznaje zaś, że większość zapowiadanych zmian będzie tzw. martwym prawem, ponieważ nie ma podstaw prawnych, które pozwoliłyby egzekwować nakaz.

- Tak naprawdę jednak nadal nawet ta zapowiedź nic nie znaczy, bo jak wyegzekwować od pracownika szczepienie, jeżeli nie ma przepisów ustawy i narzędzia do skontrolowania tego? – pyta profesor w rozmowie z PAP.

- Aby dane regulacje działały, muszą być proste, stanowcze i mieć silne umocowanie prawne. Państwo z dykty, z działaniami pozorowanymi. Próbuje gasić ogromne pożary, do jakich doprowadziło, szklanką wody. 180 tysięcy nadmiarowych zgonów. A ile osób jeszcze umrze? Ile osób straci kogoś w wyniku tych pozorów i zaniechań? – dodaje Maciej Roszkowski, psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Podobnego zdania jest dr Dzieciątkowski, który uważa, że obostrzenia będą, jak dotychczas, obowiązywały tylko na papierze.

- Tak naprawdę te obostrzenia nie mają sensu. Ktoś akurat w tym momencie uznał, że nie będziemy chodzili na imprezy i dobrze, ale akurat w sylwestra będzie to możliwe, bo wirus nie będzie tego dnia zakażał. Co więcej, większość obostrzeń nie jest skierowanych przeciwko osobom niezaszczepionym. Nie mamy możliwości sprawdzenia paszportów covidowych, tego czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie. Wszelkie limity, które zostały wprowadzone, są w związku z tym absurdalne, bo nie da się ich kontrolować – denerwuje się wirusolog.

Karnawał antyszczepionkowców trwa. Rządowe obostrzenia fikcją? "Większość restrykcji nie ma sensu. Brakuje podstaw prawnych do egzekwowania ich"
Karnawał antyszczepionkowców trwa. Rządowe obostrzenia fikcją? "Większość restrykcji nie ma sensu. Brakuje podstaw prawnych do egzekwowania ich" (East News)

2. Kto będzie odpowiedzialny za weryfikację statusu zaszczepienia?

Eksperci są zgodni, że konferencja Ministerstwa Zdrowia pozostawiła po sobie więcej pytań niż odpowiedzi. Wciąż nie wiadomo, kto miałby weryfikować status zaszczepienia w miejscach publicznych: kinach, teatrach, obiektach kultu czy komunikacji miejskiej, która w obostrzeniach została potraktowana po macoszemu.

Przykładowo we Włoszech na stacjach i na przystankach trwają kontrole. Służby weryfikują szczepienie, test na koronawirusa wykonany w ciągu 48h oraz status ozdrowieńca. Za korzystanie z metra, autobusów, tramwajów oraz kolei podmiejskiej bez tzw. Green Pass grozi kara do 400 euro (ok. 1830 złotych).

- A co w Polsce? Co możemy powiedzieć o limitach w środkach transportu publicznego? Kto będzie pilnował, czy pasażerowie są zaszczepieni lub mają negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2? Do tej pory ani straż miejska, ani policja nie pilnowały noszenia maseczek, ani w komunikacji miejskiej, ani w galeriach handlowych czy sklepach. Są to kolejne ruchy pozorne na zasadzie takiej, że rząd próbuje się wykazać, że robi cokolwiek, a de facto wprowadzenie zasad nie służy niczemu. Wprowadzone restrykcje po prostu nie mają przeniesienia na efektywność działań – podsumowuje dr Dzieciątkowski.

3. Zaostrzenie restrykcji od 15 grudnia. Co się zmieni?

Oprócz obowiązku szczepień wprowadzono również obostrzenia.

- Utrzymanie się wysokiej liczby zakażeń, przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się wariantu Omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co się zmieni? Od 15 grudnia obowiązywać będą limity osób w restauracjach, barach i hotelach. Wszędzie tam, gdzie do tej pory obowiązywał 50 proc. limit zapełnienia, spadnie on do 30 proc. Zasada ta dotyczy także kin, teatrów, obiektów sportowych i sakralnych. Dodatkowo w kinach wprowadzony będzie zakaz konsumpcji.

Zamknięte będą dyskoteki, kluby i placówki udostępniające miejsca do tańczenia. Zwiększenie limitu będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych, które zostały zweryfikowane przez przedsiębiorcę.

Ponadto od 15 grudnia osoby mieszkające z chorymi na COVID-19 będą musiały wykonać test antygenowy. Będzie on obowiązywał również osoby zaszczepione i posiadające certyfikat COVID-19.

W szkołach wprowadzona zostanie nauka zdalna i potrwa od 20.12.2021 do 9.01.2022.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W środę 8 grudnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 28 542 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Z powodu COVID-19 zmarło 188 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 404 osoby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze