Resort zdrowia wprowadza Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Psychiatrzy alarmują - rośnie liczba osób z zaburzeniami psychicznymi. Już 1,5 mln Polaków skorzystało z pomocy psychiatry, a 6 mln ma co najmniej jedno schorzenie. Wciąż jednak utrudniony jest dostęp do specjalistów. Właśnie dlatego ministerstwo przygotowało projekt Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego, który trafił już do konsultacji społecznych.

 

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Głównym celem jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej opieki adekwatnej do ich potrzeb oraz wprowadzenie działań przeciw stygmatyzacji i dyskryminacji pacjentów.

Centra Zdrowia Psychicznego

Według założeń planu, utworzone mają być centra zdrowia psychicznego, które będą leczyć kompleksowo. Pacjent mógłby wówczas skorzystać z dziennego oddziału psychiatrycznego oraz poradni. W razie potrzeby do domu przyjeżdżałby także zespół składający się z pielęgniarki, psychoterapeuty i psychiatry.

Ideą ośrodka jest szybka pomoc w nagłych wypadkach, a w pilnych w ciągu 72 godzin. W ośrodku pacjent skorzystałby z terapii indywidualnej albo grupowej. Resort przewiduje, że centrum zdrowia będzi działać w niemal każdym powiacie.

 

Najwięcej zaburzeń depresyjnych

W ciągu ostatnich kilku latach gwałtownie wrosła liczba osób z chorobami psychicznymi - zarówno tych, którzy byli hospitalizowani i tych, którzy skorzystali z opieki ambulatoryjnej.

Z badań EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotne) wynika, że u ponad 23 proc. osób stwierdzono co najmniej jedno zaburzenie psychiczne, a u co czwartej - więcej niż jedno.

- Najczęściej pacjenci zgłaszają nam zaburzenia depresyjne i lękowe. Niestety zdarza się, że ludzie, którzy mają problemy „leczą” się  sami, np. alkoholem, a to ma wpływ na coraz większą liczbę samobójstw - tłumaczy prof. Andrzej Czernikiewicz, lubelski konsultant wojewódzki ds. psychiatrii. W 2014 roku ponad 6 tys. osób odebrało sobie życie.

 

W ciągu ostatniego roku półtora miliona osób zgłosiło się do ośrodków zdrowia psychicznego po poradę psychiatry czy psychologa. Lekarze wypisywali im najczęściej leki uspokajające, nasenne, przeciwdepresyjne.

  • Coraz więcej osób nie ma oporów przed wizytą u psychiatry. Nie kryją swoich objawów, nie wstydzą się przyjść po pomoc. Pomagają nam w tym także akcje informacyjne i liczne kampanie prozdrowotne - wyjaśnia prof. Czernikiewicz

Według specjalistów, wpływ na coraz gorszą kondycję zdrowia psychicznego ma wiele czynników, m.in. tempo życia, złe warunki ekonomiczne, niestabilna praca.

Stygmatyzacja chorych psychicznie

 

Narodowy program ma także przeciwdziałać stygmatyzacji i wykluczeniu chorych z życia zawodowego i społecznego. W planach są kampanie edukacyjne i informacyjne, m.in. dla pracodawców, a także szkolenia z poradnictwa zawodowego dla chorych.

Maria Kowalewska z Lubelskiego Stowarzyszenia Rodzin Zdrowia Psychicznego podkreśla, że edukacja na temat chorób psychicznych powinna być obecna już w szkołach, wśród nauczycieli.

  • Często uczniowie sprawiający problemy są ze szkoły wydalani. Ich bunt może być symptomem choroby. Niestety, ze względu na zły stan zdrowia nie kończą szkół, nie zdobywają właściwego wykształcenia. Nie mają zawodu – tłumaczy.

Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne są wciąż stygmatyzowane. Wstydzą się  swojej choroby i wycofują z życia społecznego. Są dyskryminowani w zakresie prawa pracy, zatrudnienia, godności osobistej. Ich status społeczny i ekonomiczny również jest bardzo trudny. W 2015 roku w Polsce hospitalizowano 200 tys. osób, które nie miały żadnego ubezpieczenia, ich pobyt w szpitalu opłacał budżet państwa.

  • Oznacza to, że ci pacjenci nie mieli renty rodzinnej, socjalnej czy chorobowej, nie byli nigdzie zatrudnieni. To pokazuje, w jak dramatycznym są położeniu - mówi Kowalewska.

Według danych CBOS, 65 proc. z nas twierdzi, że ma życzliwy stosunek do chorych psychicznie, ale większość nie życzyłaby sobie, by taka osoba była nauczycielem, lekarzem, burmistrzem, wójtem, szefem czy opiekunem do dzieci.

Komentarze (14)
~gaba
~gaba 11 miesięcy temu

@~Tina: Zgadzam się ,ja mam teściową pielęgniarkę i jak ktoś mówi o depresji to ona się podśmiewa,ja jestem podwójnym DDA,przeżyłam koszmar,ale nikt nie chce ze mną o tym rozmawiać,czasami człowiekowi wystarczy,że ktoś go wysłucha i chociaż próbuje zrozumieć...

Odpowiedz
~HUBERTUS
~HUBERTUS 11 miesięcy temu

NIKT nie poruszył tu problemu osób które nie wiedzą , że są chore nie chcą się leczyć są agresywne słownie ,destabilizują życie rodziny a winą za ten stan rzeczy obarczają najbliższych.SĄ to osoby o dziwo o dużej inteligencji z całą masą najkrócej mówiąc dziwactw które patrzą na swiat przez krzywe zwierciadło i natej podstawie tworzą fałszywy obraz sytuacji.DO tego dochodzi buta , despotyzm i arogancja i przekonanie o swojej nieomylnośći.-Koszmar gotowy.Co w takiej sytuacji.Czy taka osoba ma prawo wychowywać małe dziecko.Ma bo kto jej zabroni.Można 3 letnie dziecko nie wypuszczać prrzez 3 tygodnie z domu - bo ma katar.W szczynać absurdalne awantury które trwają po kilka godzin. Potrzebna policja psychiatryczna -psychiatra psycholog.

Odpowiedz
~123
~123 11 miesięcy temu

Juz dawno powinno istniec pogotowie psychiatryczne ktore w krytycznym momencie moze przyjechac i uratowac dana osobe od popelnienia samobujstwa chociazby przez uspokojenie przewiezienie na obserwacje. Sama w damym krytycznym momencie pomocy dla innej osoby szukalam takiego pogotowia bo zadne normalne argumenty dla osoby z depresja nie docieraja.To jest bardzo powazna choroba i co raz czesciej wystepujaca u ludzi bo praca bo zwiazki bo itd.Ludzie przestali sobie radzic i nawet male problemy czesto sa nie do przeskoczenia .

Odpowiedz
~Tina
~Tina 11 miesięcy temu

Kto nie mial nigdy doczynienia z depresja nie zdaje sobie sprawy jaka to powazna choroba.Pamietam jak dzis jak szukalam pomocy dla przyjaciela a liczyly sie godziny.Potrzebne jest pogotowie psychiatryczne ktore moze przyjechac w danych skrajnym wypadku i odciagnac dana osobe od punku 0 .Sama szukalam wszedzie pomocy kto moze przyjechac i dac zastrzyk uspakajacy. To juz dawno powinno istniec bo przy obecnej pogoni za praca nieudanych zwiazkach itd depresja to kolejna choroba za raz po grypie.

Odpowiedz
~RMR
~RMR 11 miesięcy temu

uleczyli mnie ,poprzez spustoszenie w glowie ,probowali wmowic depresja,czlowiek ktory normalnie pracowal I cieszyl sie z tego co ma nigdy nie posunal by sie do proby samobojczej ,do dzis jestem oszukiwany przez ludzi ,szczegolnie lekarze dentysci ! ,z marzen ambicji I motywacji zostala pustka w glowie ,nic tylko pogratulowac ludziom lekarzom I wszystkim ktorzy do tego przyczynili sie ,chcialbym dodac ze nie cieszy mnie juz nic w zyciu a chwile jakie przezylem w czasie ostatnich 2 lat nigdy nie zapomne I nigdy nie wybacze !!! Tacy sa lekarze ,nie jestes chory to bedziesz chory my ci pomozemy !!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nerwica - objawy, podział, zaburzenia lękowe, diagnostyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pokonaj to

~wygrałem życie • ostatni post 2 tygodnie temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Nerwica - objawy, podział, zaburzenia lękowe, diagnostyka
Zdrowie psychiczne

Ministerstwo Zdrowia odpiera ataki NIK

Ministerstwo Zdrowia odpiera ataki NIK

Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego okazał się fiaskiem. Projekt wdrożony (...) odpowiada krótko:...

Niezbędnik pacjenta

Narodowy Fundusz Zdrowia tnie pieniądze na raka

Narodowy Fundusz Zdrowia obniża wyceny świadczeń onkologicznych. Najwięcej pieniędzy przepadnie placówkom przyjmującym chorych z nowotworem piersi (...) zarządzeń NFZ w sprawie warunków umów leczenia szpitalnego przygotowanej...

Zdrowie

Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2017

Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2017

- od 1 stycznia resort zdrowia wprowadza nową listę leków refundowanych. Terapia ratująca życie Chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc zyskali (...) na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry...

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Prezent pod choinkę a zdrowie kobiety

Prezent pod choinkę a zdrowie kobiety

Zdrowie kobiet Kobiety potrzebują wyjątkowej ochrony i pielęgnacji nie tylko swojej urody, ale też zdrowia, dlatego warto zastanowić się, czy w prezencie nie chciałyby otrzymać produktu, który pomoże im o nie zadbać.

Łagodzenie bólu porodowego

Kosztowne znieczulenie przy porodzie

Mimo, iż resort zdrowia uznał za nielegalne pobieranie od pacjentek opłat za znieczulenie przy porodzie, w wielu szpitalach wciąż się to praktykuje (...) i połogiem są bezpłatne dla wszystkich kobiet. Znieczulenie dla...