Trwa ładowanie...

Rób to o 8 lub 18. Ryzyko raka jelita grubego od razu spadnie

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 06.11.2024 10:42
Ruch w tych godzinach może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego
Ruch w tych godzinach może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego (Getty Images)

Badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z World Cancer Research Fund dowodzi, że ryzyko jednego z najbardziej podstępnych nowotworów można zmniejszyć w łatwy sposób. I wbrew pozorom wcale nie chodzi o zmianę nawyków żywieniowych, ale o wprowadzenie pewnej rutyny.

spis treści

1. Dwa spacery dziennie chronią przed rakiem?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak jelita grubego jest trzecim pod względem częstości występowania nowotworem na świecie. Tylko w 2020 r. zdiagnozowano go u dwóch milionów osób, zabił ponad 900 tys. chorych. Liczba zachorowań wciąż rośnie, a eksperci alarmują, że to skutek m.in. epidemii otyłości i siedzącego trybu życia.

Polacy umierają na raka częściej niż inni Europejczycy. Lekarze podają powody
Polacy umierają na raka częściej niż inni Europejczycy. Lekarze podają powody

Polska jest w czołówce rankingu zgonów z powodu nowotworów złośliwych w krajach OECD, a prognozy wskazują,

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

Badacze z Uniwersytetu w Ratyzbonie w Niemczech, opierając się na danych brytyjskiego Biobanku, przeanalizowali ponad 86 tys. osób w wieku 42 do 79 roku życia. Na przestrzeni pięciu lat odnotowano 529 przypadków nowotworu.

Uczestnicy badania śledzili swoją aktywność fizyczną dzięki noszonemu na nadgarstku urządzeniu - akcelerometrowi. Pozwolił on na wyróżnienie czterech wzorców aktywności fizycznej wśród uczestników eksperymentu: w ciągu dnia, aktywność po południu, poranna i wieczorna.

Okazało się, że dwa dzienne szczyty aktywności - o 8 rano i o 18 - wiązały się ze zmniejszonym aż o 11 proc. ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Dla porównania osoby, które decydowały się na ruch w ciągu dnia lub nocą, notowały niższe tylko o 6 proc. ryzyko rozwoju raka.

Aktywność fizyczna o poranku lub wieczorem może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka
Aktywność fizyczna o poranku lub wieczorem może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka (Getty Images)

- Nasze badanie podkreśla, że nie tylko aktywność fizyczna ma duże znaczenie dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, ale także, że moment szczytowej aktywności w ciągu dnia może odgrywać kluczową rolę - wyjaśnia główny autor badania, prof. Michael Leitzmann.

2. Ruch chroni przed rakiem. Wiadomo dlaczego

Warto wspomnieć, że już wcześniejsze badania potwierdziły, że regularna aktywność fizyczna może zmniejszać ryzyko rozwoju raka jelita grubego nawet o 40-50 proc. Co ważne, zbawienny wpływ na zdrowie ma nie tylko wyczerpujący pobyt na siłowni bądź jogging, ale nawet zwykły spacer.

Dzieje się tak, ponieważ ruch:

  • wpływa na przyspieszeniu pasażu treści pokarmowej przez jelita, skracając czas ekspozycji błony śluzowej przewodu pokarmowego na potencjalnie szkodliwe związki,

  • zmniejsza w organizmie stan zapalny, który jest jednym z czynników rozwoju raka,

  • wpływa na wydzielanie hormonów tj. insulina czy estrogen, które są powiązane z rozwojem niektórych typów nowotworów,

  • pozwala kontrolować masę ciała - otyłość jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem rozwoju raka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze