Trwa ładowanie...

Rodzina ujawniła przyczynę śmierci Kirstie Alley. Ten rak zabija codziennie 33 Polaków

Kirstie Alle chorowała na raka okrężnicy - jeden z rodzajów nowotworów jelita grubego
Kirstie Alle chorowała na raka okrężnicy - jeden z rodzajów nowotworów jelita grubego (Getty Images)

5 grudnia zmarła Kirstie Alley - aktorka znana m.in. z kultowej roli w filmie "I kto to mówi". Jej rodzina ujawniła, że gwiazda zmagała się rakiem okrężnicy. Wiadomo, że choroba została wykryta niedawno. Jakie mogą być pierwsze objawy tego typu nowotworów?

spis treści

1. Odeszła po walce z nowotworem

Rodzina Kirstie Alley przekazała wiadomość o jej śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Była otoczona przez najbliższą rodzinę i walczyła z wielką siłą, pozostawiając nam pewność jej niekończącej się radości życia i wszelkich przygód, które ją czekają. Chociaż była ikoną na ekranie, była jeszcze bardziej niesamowitą matką i babcią" - czytamy w poruszającym wpisie opublikowanym na Facebooku.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

Dzieci aktorki: True i Lillie Parker ujawniły, że gwiazda "odeszła po walce z niedawno odkrytym nowotworem". Kirstie Alley chorowała na raka okrężnicy, czyli jeden z rodzajów nowotworów jelita grubego. Ten podstępny nowotwór to plaga naszych czasów. Niestety daje bardzo podstępne objawy.

2. Rak okrężnicy - jakie mogą być objawy?

Rak okrężnicy najczęściej dotyka seniorów, najwięcej zachorowań jest notowanych wśród 60. i 70-latków. Jednak lekarze ostrzegają, że w ostatnim czasie trafia do nich coraz więcej młodych ludzi, których również dotyka ten typ nowotworu. Z rakiem jelita grubego zmagała się m.in. dziennikarka BBC Deborah James. Kobieta zmarła w lipcu tego roku po sześciu latach zmagań z chorobą. Ostatnie lata życia poświęciła kampanii zachęcającej do profilaktyki.

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni i drugim - w przypadku kobiet. W Polsce na raka jelita grubego codziennie umierają 33 osoby. Szacuje się, że rocznie w Polsce jest diagnozowanych ok. 18 tys. nowych zachorowań. Istnieje kilka rodzajów tego nowotworu. U połowy pacjentów rozwija się on w odbytnicy, u 20 proc. w esicy, a u pozostałych w innych częściach jelita grubego. Ryzyko choroby zwiększa zła dieta, siedzący tryb życia i palenie papierosów.

To wyjątkowo podstępny rodzaj nowotworów, bo przez długi czas nie daje żadnych objawów albo powoduje mało charakterystyczne dolegliwości. Guz może się rozwijać w uśpieniu nawet przez kilkanaście lat.

Objawy raka jelita grubego:

  • bóle brzucha;

  • zmiana rytmu wypróżnień;

  • krew w stolcu;

  • ogólne osłabienie ;

  • niedokrwistość;

  • niewyjaśniona utrata masy ciała.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze