Rośliny przyciągające szerszenie. Lepiej nie sadzić ich blisko domu
Szerszenie z powodu swojego rozmiaru i potencjalnego zagrożenia związanego z użądleniem u wielu osób wywołują lęk. Warto więc wiedzieć, że istnieją rośliny, które mogą je do siebie przyciągać.
1. Szerszenie - pożyteczne czy szkodliwe?
Szerszeń, będący największym przedstawicielem owadów z rodziny osowatych w Europie Środkowej, żywi się owocami, innymi owadami oraz sokami drzew. Jego rozmiary mogą sięgać nawet 35 mm, a ubarwienie zależy głównie od regionu występowania. W Polsce owady te charakteryzują się czarnym tułowiem z rudymi plamami oraz żółtym odwłokiem w czarne pasy.
Szerszenie są powszechnie uznawane za szkodliwe, ponieważ zmniejszają zbiory owoców i polują na pożyteczne owady, takie jak pszczoły. Z drugiej jednak strony zjadają szkodliwe mszyce czy muchówki, a także zapylają rośliny.
2. Bolesne użądlenie
Użądlenie przez szerszenia powoduje silny ból, obrzęk i zaczerwienienie. Jad jest podobny do jadu os i pszczół, ale nieco bardziej toksyczny, a żądło znacznie większe.
Użądlenie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób uczulonych, ponieważ może wywołać niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny, w skrajnych przypadkach kończący się śmiercią. Spotkanie z szerszeniem wymaga zachowania spokoju i utrzymania odpowiedniego dystansu.
3. Rośliny wabiące szerszenie
Wiosną i latem szerszenie często pojawiają się w naszych ogrodach, przyciągane słodkimi, owocowymi i kwiatowymi aromatami. Istnieją pewne rośliny, które bardziej niż inne interesują te niebezpieczne owady.
Jedną z nich jest lilak, znany również jako bez. Jego intensywnie pachnące kwiaty wydzielają zapach, który przyciąga szerszenie, a także inne owady, które żerują na słodkim płynie znajdującym się w łodygach, co może prowadzić do uszkodzenia rośliny.
Szerszenie są przywoływane również przez drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze, wiśnie i śliwy. Owady te mogą żywić się sokami tych roślin, jak i owoców, co zmniejsza obfitość plonów. Można je też spotkać w pobliżu drzew, takich jak dąb, brzoza i jesion, ponieważ zakładają gniazda w koronach i dziuplach.
4. Rośliny odstraszające szerszenie
Na szczęście istnieją rośliny, które mogą odstraszać szerszenie za sprawą swojego zapachu. Do najpopularniejszych należą:
- mięta pieprzowa,
- majeranek,
- bazylia,
- tymianek,
- bratek,
- pelargonia,
- nagietek,
- lawenda,
- czosnek ozdobny,
- piołun.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.