Przejdź na WP

Rotawirus - drogi zakażenia, objawy, leczenie

Rotawirus budzi strach, zwłaszcza wśród rodziców małych dzieci. To właśnie rotawirus wywołuje biegunkę, gorączkę oraz wymioty, które dla najmłodszych często kończą się leczeniem w szpitalu. Czy można się skutecznie bronić przed groźnymi rotawirusami?

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Dzieci są najbardziej narażone na zakażenie rotawirusem
Dzieci są najbardziej narażone na zakażenie rotawirusem (Shutterstock)
spis treści

1. Rotawirus - czym są rotawirusy?

Rotawirusy to grupa wirusów najczęściej odpowiadająca za infekcje układu pokarmowego wśród niemowląt i dzieci. Szczególnie narażone na zakażenie rotawirusem są dzieci między 6. miesiącem a 2. rokiem życia. Szacuje się, że prawie każde dziecko do 5. roku życia przeszło biegunkę wywołaną właśnie przez rotawirusy.

Chorobotwórcze drobnoustroje atakują również dorosłych, jednak ze względu na lepiej rozwinięty układ odpornościowy, zakażenie rotawirusem przebiega u nich łagodniej, a nawet bezobjawowo. Niebezpieczny może być rotawirus u dorosłych w podeszłym wieku o słabszej kondycji zdrowotnej.

Rotawirus ma kolisty kształt i bardzo łatwo się przenosi. Rotawirus cechuje się dużą stabilnością w środowisku zewnętrznym, co oznacza, że rotawirus długo żyje poza organizmem człowieka na skażonych powierzchniach (nawet 2 miesiące), a zniszczeniu ulega dopiero po 30 minutach w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

2. Rotawirus - drogi zakażenia

Rotawirusy mogą się przenosić:

  • drogą pokarmową (poprzez żywność i wodę zanieczyszczoną tymi wirusami);
  • przez kontakt bezpośredni z osobą chorą (najczęściej drogą kropelkową, czyli przez kaszel, kichnięcie);
  • przez kontakt z zanieczyszczonymi wirusami przedmiotami i powierzchniami.

Rotawirus jest bardzo zakaźny, odporny na środki dezynfekujące (nie wystarczy mycie rąk wodą z mydłem), a na dłoniach żyje około 4 godzin. Z tych powodów bardzo łatwo o zakażenie rotawirusem, które może być niebezpieczne dla małych dzieci.

3. Rotawirus - objawy

Typowe objawy zakażenia rotawirusowego to:

  • wymioty – bardzo gwałtowne, trwają około 1–2 dni i najczęściej występują przed pojawieniem się kolejnych objawów;
  • biegunka – ostra (wypróżnienia nawet 20 razy w ciągu doby), luźne, wodniste stolce oraz stolce tryskające, może trwać kilka dni;
  • gorączka – bardzo wysoka, nawet 40 stopni Celsjusza.

Rotawirus u dzieci daje również symptomy w postaci infekcji górnych dróg oddechowych, bólu brzucha, jadłowstrętu. Charakterystyczne dla zakażenia rotawirusem są bardzo gwałtowne i nasilone wymioty oraz biegunka, które mogą prowadzić do znacznego odwodnienia organizmu i utraty elektrolitów.

Co jeść, gdy masz biegunkę?
Co jeść, gdy masz biegunkę? [10 zdjęć]

Biegunka może być objawem zatrucia, grypy żołądkowej, efektem zjedzenia czegoś nieświeżego lub pokarmu,...

zobacz galerię

Warto wiedzieć, że infekcje wirusowe rotawirusem u dzieci mają bardzo różny przebieg. Część małych pacjentów reaguje bardzo źle na rotawirusy, a u innych maluchów objawy rotawirusa są bardziej łagodne. U niektórych dzieci zakażenie rotawirusem przebiega bezobjawowo.

4. Rotawirus - leczenie

Infekcja rotawirusem zwykle mija samoistnie, a leczenie opiera się głównie na nawadnianiu. Najgorzej zakażenie rotawirusem znoszą niemowlęta, ponieważ dużo częściej ulegają odwodnieniu (ze względu na niską wagę i trudności z podawaniem napojów). Z tego powodu bardzo często jest konieczna hospitalizacja i nawadnianie organizmu kroplówkami.

Należy pamiętać, że odwodnienie stanowi zagrożenie dla życia dziecka. Jak je rozpoznać? Jeśli maluch ma suche i spierzchnięte usta, zapadnięte oczy, płacze bez łez i rzadko oddaje mocz, to prawdopodobnie jest odwodniony. Należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, do szpitala lub wezwać pogotowie. Pobyt w szpitalu może trwać nawet 9 dni.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Całe szczęście nie we wszystkich przypadkach zakażenia rotawirusem jest konieczna hospitalizacja. Domowe sposoby na rotawirusy skupiają się głównie na walce z biegunką i dbaniu o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów.

Dziecku z rotawirusem należy podawać wodę mineralną, słabą herbatę, napar z rumianku i herbatę z koperku.

Warto sięgnąć również po dostępne w aptekach płyny nawadniające, zawierające elektrolity i glukozę. Lepiej zrezygnować z soków i napojów gazowanych.

Dieta w tym czasie zakażenia rotawirusem powinna być lekkostrawna, dlatego warto podawać dziecku kleik ryżowy i marchwiankę.

5. Rotawirus - jak uniknąć zakażenia?

Co robić, a czego unikać podczas biegunki?
Co robić, a czego unikać podczas biegunki? [10 zdjęć]

W przypadku wystąpienia biegunki konieczna jest eliminacja żywności oraz napoi, które mogą być skażone...

zobacz galerię

Zapobieganie rotawirusom jest bardzo trudne, ponieważ są to drobnoustroje, które bardzo łatwo się przenoszą. Wystarczy jedno chore na rotawirusa dziecko w przedszkolu, by zarazić całą grupę. Oczywiście pomocne w walce z rotawirusem jest przestrzeganie zasad higieny.

Dzieci należy uczyć dobrych nawyków, czyli dokładnego mycia rąk przed posiłkami, po powrocie do domu, po zabawie ze zwierzętami i po każdej wizycie w toalecie. Należy bardzo dokładnie myć owoce i warzywa oraz pilnować, by dziecko nie piło nieprzegotowanej wody. Higiena jest bardzo ważna w profilaktyce rotawirusa, ale nie daje stuprocentowej pewności na uniknięcie zakażenia rotawirusem.

Warto wiedzieć, że ryzyko infekcji rotawirusowej zmniejsza się, jeśli karmimy dziecko piersią. Wytworzone w ten sposób przeciwciała chronią bezbronny organizm maluszka. Najbardziej skuteczną metodą profilaktyczną jest szczepienie na rotawirusy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Dziecko należy zaszczepić jak najwcześniej, czyli po 6. tygodniu życia. Obecnie rodzice mają do wyboru 2 szczepionki na rotawirusy – składające się z 2 lub 3 dawek. Szczepionki chronią przed zakażeniami wywoływanymi przez najczęściej występujące w Europie szczepy rotawirusów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy