Rozwija się podstępnie. Objaw alzheimera zauważysz podczas gotowania
Choroba Alzheimera może rozwijać się podstępnie, długo nie dając choremu oczywistych sygnałów. Od czujności zależy wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia, zanim dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Dlatego nie należy lekceważyć wczesnych subtelnych objawów, które można zauważyć na przykład podczas gotowania.
1. Objaw alzheimera zauważysz w kuchni
W Polsce na chorobę Alzheimera i choroby pokrewne cierpi już 600 tys. osób, przy czym neurolodzy wskazują, że to bardzo niedoszacowane dane, a w rzeczywistości chorych jest znacznie więcej.
Winna jest temu m.in. specyfika choroby. Objawy mogą być na początku bardzo subtelne, przez co nie wzbudzają niepokoju u chorego.
- W początkowej fazie jej objawy, takie jak np. zaniki pamięci, mogą być łagodne i często mylące. Chory nie zdaje sobie sprawy z problemu i nie widzi powodu, żeby zgłosić się do lekarza - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie neurolog prof. Konrad Rejdak.
Choroba może się rozwijać już nawet na 20 lat przed wystąpieniem objawów. To wtedy zachodzą pierwsze procesy degeneracji komórek mózgowych.
Jeden z takich subtelnych objawów można zauważyć podczas gotowania. Eksperci z Alzheimer's Association wskazują, że sygnałem alarmowym może być m.in. problem z przygotowywaniem posiłków według znanych przepisów.
Takie czynności mogą stać się bardziej czasochłonne, a trudności mogą dotyczyć np. odmierzenia proporcji poszczególnych składników, czy przeliczania jednostek miar.
2. Nie lekceważ wczesnych sygnałów
Warto mieć też świadomość innych subtelnych objawów, mimo że alzheimera kojarzymy przede wszystkim z utratą pamięci.
Do wczesnych sygnałów alarmowych, które mogą wystąpić nawet dekadę przed rozpoznaniem, objawów należą:
zaburzenia koncentracji i problemy z logicznym myśleniem,
problemy z podejmowaniem decyzji i właściwym osądem sytuacji,
zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni,
zmiany osobowości i zachowania: wahania nastroju, depresja, agresja.
W kolejnych stadiach chory przestaje rozpoznawać bliskich, może mieć problemy z nazywaniem przedmiotów, wykonywaniem codziennych czynności, a nawet określeniem pory dnia czy roku.
Dlatego nie wolno lekceważyć żadnego dziwnego i niepokojącego sygnału. Choć może za tym stać także naturalne starzenie się organizmu, to warto jednak skonsultować się z lekarzem, by w razie konieczności jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Prof. Rejdak zaznaczał, że warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie choroby, kiedy nie doszło jeszcze do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.