Trwa ładowanie...

Rzecznik MZ zapewnia. Już ponad stu medyków z Ukrainy zyskało zgodę na pracę w Polsce

 Karolina Rozmus
18.03.2022 15:54
Rzecznik MZ zapewnia. Już ponad stu medyków z Ukrainy zyskało zgodę na pracę w Polsce
Rzecznik MZ zapewnia. Już ponad stu medyków z Ukrainy zyskało zgodę na pracę w Polsce (East News)

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz poinformował, że od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie, czyli od 24 lutego, zostało wydanych ponad 100 zgód na wykonywanie zawodu w Polsce dla lekarzy i kilkadziesiąt dla pielęgniarek z Ukrainy.

spis treści

1. Uproszczone zasady zatrudniania lekarzy spoza Unii

Rzecznik MZ przypomniał w Polsat News 18 marca, że w czasie trwania epidemii wprowadzono uproszczone zasady zatrudniania lekarzy spoza Unii Europejskiej, np. z Ukrainy i Białorusi. Zaznaczył, że przez okres epidemii przybyło do Polski 1200 lekarzy, którzy znaleźli zatrudnienie w trybie uproszczonym, tzn. w ciągu miesiąca otrzymali zgodę na wykonywanie zawodu medyka w Polsce.

Wojciech Andrusiewicz przyznaje, że od początku konfliktu w Ukrainie już ponad stu lekarzy zatrudniło się w Polsce
Wojciech Andrusiewicz przyznaje, że od początku konfliktu w Ukrainie już ponad stu lekarzy zatrudniło się w Polsce (East News)
Zobacz film: "Czy COVID będzie taką chorobą jak grypa?"

- Od 24 lutego, kiedy zaczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, wydaliśmy dodatkowych ponad 100 zgód dla lekarzy i kilkadziesiąt zgód dla pielęgniarek. Ten tryb uproszczony przedłużamy na ten okres, kiedy Ukraina walczy z Rosją. Można się zatrudniać w Polsce, można uzyskiwać zgodę – zapewnił Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia 9 marca wydało komunikat w sprawie zasad zatrudniania m.in. lekarzy i lekarzy dentystów z Ukrainy. O zgodę resortu na pracę w Polsce medycy mogą ubiegać się w zależności od wykształcenia, znajomości języka polskiego i posiadanych dokumentów, np. o prawo wykonywania zawodu na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce (wykonywanie zawodu samodzielnie po jednym roku pracy pod nadzorem) lub o prawo wykonywania zawodu warunkowe w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19 (wykonywanie zawodu samodzielnie po trzech miesiącach pracy pod nadzorem lub wyłącznie pod nadzorem).

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze