Trwa ładowanie...

Seminarium edukacyjne "Leczenie chorób neurozwyrodnieniowych i opieka długoterminowa" 14.12.2012

14 grudnia 2012 roku w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk im. Macieja Nałęcza w Warszawie odbędzie się seminarium edukacyjne pt. „Leczenie chorób neurozwyrodnieniowych i opieka długoterminowa – ocena dostępności w Polsce” organizowane przez Fundację Watch Health Care. Celem spotkania będzie dyskusja na temat problemów polskiej służby zdrowia związanych z opieką nad osobami cierpiącymi na tego typu schorzenia.

spis treści

1. Choroby otępienne Badania statystyczne dotyczące liczby osób zmagających się z

chorobą Alzheimera wskazują, że ich liczba na świecie wynosi ok 15-21 milionów. W Polsce liczbę osób cierpiących na różnego typu choroby otępienne eksperci szacują na ok. 500 000 osób. Są to najczęściej osoby starsze, które ukończyły 65 lat. Większość z nich stanowią kobiety, statystycznie żyjącej dłużej. Zgodnie z aktualnymi danymi odpowiednio leczone w naszym kraju jest jedynie 20% osób cierpiących na Alzheimera oraz inne choroby otępienne. Dostęp do właściwych metod leczenia i diagnozowania problemów neurologicznych oraz opieka długoterminowa nad chorymi jest naglącym problemem, zwłaszcza w obliczu procesu starzenia się społeczeństwa.

2. Problemy osób cierpiących na chorobę Alzheimera

Fundacja Watch Health Care (WHC)
Fundacja Watch Health Care (WHC)

Watch Health Care (WHC) - organizator konferencji medycznych

zobacz galerię

Głównym problemem jest brak odpowiednich mechanizmów mogących przyznawać szybką pomoc i opiekę nad takimi osobami w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji. Przykładem jest tutaj sytuacja małżeństwa w podeszłym wieku, które nie może liczyć na pomoc rodziny lub innych bliskich osób w swoim miejscu zamieszkania. Kobieta cierpi na chorobę Alzheimera, jest pod stałą opieką swojego męża. Kiedy nagle trafia on na kilka tygodni do szpitala z dnia na dzień pozostaje ona zupełnie bez opieki. Nie ma bowiem systemu, który pozwoliłby na przyznanie ad hoc odpowiedniej opieki osobie cierpiącej na Alzheimera lub inną chorobę neurozwyrodnieniową.

Istniejące prywatne zakłady opiekuńcze oferujące pełną opiekę nad pacjentami z chorobami otępiennymi pobierają stawki w wysokości ok 2000/3000 zł miesięcznie. W Polsce funkcjonują co prawda ośrodki tego typu finansowane przez państwo, jednak czas oczekiwania na przyjęcie do nich wynosi co najmniej 2 miesiące, a często jeszcze dłużej. Nie jest to zatem rozwiązanie mogące pomóc w nagłych, losowych sytuacjach. Największym problemem staje się zapewnienie opieki osobom, których nie stać jest na zakłady prywatne lub potrzebują natychmiastowej pomocy.

3. Dostępność opieki długoterminowej w Polsce

Seminarium edukacyjne, które odbędzie się 14 grudnia dotyczyć będzie między innymi opisanych powyżej problemów, nad którymi dyskutować będą zaproszeni lekarze specjaliści oraz eksperci. Spotkanie poświęcone będzie zarówno problemom w leczeniu chorób zwyrodnieniowych mózgu, jak i trudnościom w dostępie do opieki długoterminowej. Seminarium "Leczenie chorób neurozwyrodnieniowych i opieka długoterminowa - ocena dostępności w Polsce" składać będzie się z dwóch części. Na pierwszą z nich złożą się prelekcje zaproszonych gości – będą to między innymi prof. dr hab. n. med. Maria Barcikowska, prof. Danuta Ryglewicz, prof. Andrzej Friedman, prof. Zbigniew Szawarski oraz lek. med. Krzysztof Łanda. Na drugą część spotkania zaplanowano dyskusję dotyczącą możliwości znoszenia istniejących barier w dostępie do leczenia chorób neurozwyrodnieniowych oraz opieki długoterminowej. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.