Trwa ładowanie...

Sex związany jest z ryzykiem raka prostaty

Mężczyźni, którzy częściej uprawiali seks, mieli większe  ryzyko zachorowania na raka prostaty.

1. Duża ilość stosunków seksualnych podnosi ryzyko raka prostaty badziej niż otyłość

Badanie przeprowadzone przez Konsylium Onkologiczne NSW i opublikowane w czaspiśmie „International Journal of Cancer” wykazało, że aktywność seksualna jest jednym z czynników ryzyka, który co najmniej podwaja ryzyko choroby.

Zdjęcie mikroskopowe pokazujące łagodny rozrost gruczołu krokowego
Zdjęcie mikroskopowe pokazujące łagodny rozrost gruczołu krokowego (Shutterstock)

"Nasze badania skupiło się na mężczyznach, którzy rozpoczynali aktywność seksualną wcześniej i mieli bujniejsze życie erotyczne. Okazało się że są oni bardziej narażeni na raka prostaty.” - mówi dr Visalini Nair Shalliker, pracownik naukowy Konsylium Onkologicznego NSW.

Następujące czynniki co najmniej dwukrotnie podnoszą ryzyko zachorowania na raka prostaty u mężczyzn: występowanie tego nowotworu wcześniej w rodzinie, łagodny rozrost gruczołu krokowego, liczba partnerów seksualnych w życiu (przy czym najwyższym ryzykiem zagrożona jest grupa, która najczęściej zmienia partnerów seksualnych).

Wcześniejsze badania wskazywały, że większa aktywność seksualna w okresie wczesnej młodości ogranicza to ryzyko w późniejszym wieku.

Najważniejsze objawy raka prostaty
Najważniejsze objawy raka prostaty [7 zdjęć]

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym...

zobacz galerię

"Rola aktywności seksualnej w rozwoju raka nie jest tylko prosta, ze względu na swój charakter wieloaspektowy. Jest to obszar, który wymaga dalszych badań " – mówi Dr Nair- Shalliker.

Uważa się, że to zwiększone ryzyko związane z aktywnością seksualną może być spowodowane zmianami hormonalnymi.

"Potrzebne są dalsze badania nad dokładnymi mechanizmami. Przyjrzeliśmy się wielu czynnikom ryzyka - na przykład otyłości i aktywności seksualnej – oraz temu, jak są związane z aktywnością hormonalną. Okazało się, że zmiany hormonalne były silnie powiązane z rakiem prostaty, więc taką wspólną przyczynę ​​widzimy na tym etapie " - mówi dr Nair Shalliker.

2. Rak prostaty to jeden z powszechniejszych nowotworów wśród mężczyzn w Polsce

Nadwaga lub otyłość były również związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na ten typ nowotworu, ale w mniejszym stopniu.

"Wpływ otyłości na ryzyko zachorowania na raka prostaty jest problemem, dosięga 70 procent mężczyzn z nadwagą lub otyłością" – zauważa Dr Nair Shalliker.

Nie stwierdzono korelacji pomiędzy ryzykiem raka prostaty i obrzezaniem, wazektomią lub erekcją.

Badania przesiewowe u mężczyzn (prezentacja edukacyjna)
Badania przesiewowe u mężczyzn (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Dlaczego badania przesiewowe są tak ważne? Odpowiednie badanie przeprowadzone we właściwym czasie...

zobacz galerię

Rak prostaty to jeden z najpowszechniejszych nowotworów wśród polskich mężczyzn. Co roku rozpoznaje się go u 7 tys. osób, a 3,6 tys. os. umiera z jego powodu.

Aby rozpoznać raka prostaty, trzeba zbadać pod mikroskopem wycinki pobrane z tego gruczołu. Nieprawidłowości można też wykryć podczas badania przez odbytnicę. Powinno nas też zaalarmować podwyższone stężenie PSA (swoisty antygen sterczowy, obecny w krwi w przypadku chorób gruczołu krokowego).

Jeżeli nowotwór jest wcześnie wykryty, jest duża szansa na wyleczenie. Można zastosować leczenie chirurgiczne (wycięcie prostaty), radioterapię, radykalne napromienianie stercza z pól zewnętrznych lub terapię hormonalną.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.