Trwa ładowanie...

Siergiej Szojgu miał zawał? Rosjanie opublikowali nagranie

W piątek wieczorem doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przeszedł zawał serca, dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie. Dodał, że Szojgu przechodzi rehabilitację w jednym z moskiewskich szpitali. Rosjanie odpowiedzili na te doniesienia nagraniem przedstawiającym Szojgu podczas spotkania z kierownictwem resortu.

spis treści

1. Minister obrony Rosji miał zawał?

"Szojgu miał zawał serca. To dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie. Szojgu doznał ataku serca po tym, gdy usłyszał od Putina zarzuty w sprawie całkowitej porażki inwazji na Ukrainę" - napisał Heraszczenko na Facebooku.

Zobacz film: "Obowiązek szczepień medyków rodzi wiele problemów natury prawnej. Dr Cholewińska-Szymańska: Jesteśmy w sytuacji patowej"

Dodał, że rosyjski szef resortu obrony przechodzi obecnie rehabilitację w Głównym Wojskowym Szpitalu Klinicznym im. N. Burdenki.

W sobotę 26 marca Ministerstwo Obrony Narodowej Rosji opublikowało w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać Siergieja Szojgu. Bierze on udział w spotkaniu z kierownictwem resortu. Na nagraniu Szojgu mówi o dostawach broni. Spotkanie to nie zostało potwierdzone przez żadne inne źródła. Zamieszczone widoe może służyć dezinformacji.

2. Jakie są przyczyny zawału?

Zawał serca jest konsekwencją choroby niedokrwiennej serca. Najczęściej przyczyną zawału serca jest miażdżyca. Dochodzi do zablokowania tętnicy wieńcowej przez odkładający się cholesterol (złogi miażdżycowe).

Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zawału serca są również m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, niewłaściwa dieta czy wysoki poziom cholesterolu we krwi. Objawy zawału serca to m.in. ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie, kołatanie serca oraz ból w nadbrzuszu.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca, aby każdy pacjent, który przeszedł zawał serca, poddał się rehabilitacji kardiologicznej. Jej celem jest przywrócenie sprawności fizycznej, ułatwienie rekonwalescencji oraz ograniczenie psychicznych skutków choroby, (zmniejszenie lęku, poprawa samooceny). Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przywrócić sprawność sprzed choroby.

Rehabilitacja powinna być bezpieczna i indywidualnie dostosowana do danego pacjenta. Ważne, aby brali w niej udział lekarze wielu specjalności oraz fizjoterapeuci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza