Trwa ładowanie...

Skuteczniejsze leczenie infekcji MRSA

Antybiotyk z grupy oksazolidynonów może się okazać skuteczniejszy od wankomycyny w leczeniu zapalenia płuc wywołanego przez bakterie MRSA.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Czym jest MRSA?

MRSA to oporny na antybiotyk gronkowiec złocisty, który jest przyczyną wielu wewnątrzszpitalnych infekcji. Często prowadzi do rozwoju zapalenia płuc u respirowanych pacjentów. W ich przypadku dużym wyzwaniem jest znalezienie leku, który zwalczyłby infekcję nie wywołując przy tym groźnych skutków ubocznych. Standardowym lekiem przy zakażeniu MRSA wciąż jest wankomycyna, jednak jej skuteczność jest dość ograniczona.

2. Badanie z zastosowaniem leków na MRSA

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięło 286 pacjentów, którzy w wyniku użycia respiratora zachorowali na zapalenie płuc związane z zakażeniem gronkowcem złocistym. Chorych podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymywała wankomycynę, a druga antybiotyk z grupy oksazolidynonów. Po badaniu u pacjentów sprawdzono skuteczność kliniczną (określaną na podstawie objawów i ewentualnego wyeliminowania patogenu) oraz mikrobiologiczną (określaną na podstawie posiewu) zastosowanego leczenia. Dokonano tego po zakończeniu leczenia (około 10 dni od rozpoczęcia badania) i po zakończeniu badania (około 28 dni od rozpoczęcia badania).

3. Wyniki badania

Po zakończeniu leczenia okazało się, że skuteczność kliniczna leku z grupy oksazolidynonów wynosiła 78,6% w porównaniu do 65,9% w przypadku wankomycyny. Po zakończeniu całego badania skuteczność kliniczna wankomycyny wynosiła 43,4%, a drugiego leku 52,1%. Z kolei skuteczność mikrobiologiczna farmaceutyku z grupy oksazolidynonów po zakończeniu leczenia to 76,6% (56,2% po zakończeniu badania), a skuteczność wankomycyny to 57,7% po leczeniu i 47,1% po badaniu. Skutki uboczne terapii i wskaźnik śmiertelności były porównywalne w obu grupach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.