Skuteczny lek na raka skóry

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków wydała zgodę na wypuszczenie na rynek nowego leku na raka skóry. Środek zostanie użyty w leczeniu pacjentów, u których choroba jest w późnym stadium bądź tych, których nowotwory nie mogą zostać usunięte drogą chirurgiczną.

1. Nowy lek na raka skóry jako część medycyny spersonalizowanej

Rocznie w Polsce diagnozuje się ponad 1500 zachorowań na czerniaka i ponad 800 zgonów z jego powodu. Większość przypadków identyfikuje się szybko, gdy jednak choroba rozwija się agresywnie, brak leczenia prowadzi do śmierci w przeciągu kilku miesięcy.

Nowo zatwierdzony lek jest częścią trendu zwanego medycyną spersonalizowaną, polegającą na dostosowaniu terapii do poszczególnych aspektów choroby danego pacjenta. W przypadku nowego leku na raka skóry rodzaj leczenia dobrany jest do specyficznej mutacji genowej, charakterystycznej dla połowy przypadków czerniaka. Nowy środek został dopuszczony do sprzedaży wraz z testem wykrywającym tą mutację genową. Jeśli zostanie ona wykryta pacjentowi przepisuje się lek w postaci tabletek, które zażywane są dwa razy dziennie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Skuteczność nowego leku na raka skóry

Według ekspertów efekty stosowania leku mogą być spektakularne. Przed rozpoczęciem terapii rezonans magnetyczny wskazuje rozległe ciemne plamy u chorych osób. Zdarza się, że nawet po dwóch tygodniach stosowania leku ciemne obszary całkowicie znikają. W jednym z badań nad nowym lekiem, u 52% pacjentów zaobserwowano zmniejszenie się nowotworów. W innych testach wykazano, że zażywanie leku chroni przed śmiercią z powodu raka skóry skuteczniej niż starsze typy chemioterapii.

Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków najczęstsze efekty uboczne stosowania nowego środka na nowotwory skóry to ból stawów, wysypka, utrata włosów, zmęczenie, nudności i nadwrażliwość skóry. Ponadto, podczas terapii zaleca się pacjentom unikanie słońca.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.