Trwa ładowanie...

Skuteczny lek na raka skóry

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków wydała zgodę na wypuszczenie na rynek nowego leku na raka skóry. Środek zostanie użyty w leczeniu pacjentów, u których choroba jest w późnym stadium bądź tych, których nowotwory nie mogą zostać usunięte drogą chirurgiczną.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Nowy lek na raka skóry jako część medycyny spersonalizowanej

Rocznie w Polsce diagnozuje się ponad 1500 zachorowań na czerniaka i ponad 800 zgonów z jego powodu. Większość przypadków identyfikuje się szybko, gdy jednak choroba rozwija się agresywnie, brak leczenia prowadzi do śmierci w przeciągu kilku miesięcy.

Nowo zatwierdzony lek jest częścią trendu zwanego medycyną spersonalizowaną, polegającą na dostosowaniu terapii do poszczególnych aspektów choroby danego pacjenta. W przypadku nowego leku na raka skóry rodzaj leczenia dobrany jest do specyficznej mutacji genowej, charakterystycznej dla połowy przypadków czerniaka. Nowy środek został dopuszczony do sprzedaży wraz z testem wykrywającym tą mutację genową. Jeśli zostanie ona wykryta pacjentowi przepisuje się lek w postaci tabletek, które zażywane są dwa razy dziennie.

2. Skuteczność nowego leku na raka skóry

Według ekspertów efekty stosowania leku mogą być spektakularne. Przed rozpoczęciem terapii rezonans magnetyczny wskazuje rozległe ciemne plamy u chorych osób. Zdarza się, że nawet po dwóch tygodniach stosowania leku ciemne obszary całkowicie znikają. W jednym z badań nad nowym lekiem, u 52% pacjentów zaobserwowano zmniejszenie się nowotworów. W innych testach wykazano, że zażywanie leku chroni przed śmiercią z powodu raka skóry skuteczniej niż starsze typy chemioterapii.

Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków najczęstsze efekty uboczne stosowania nowego środka na nowotwory skóry to ból stawów, wysypka, utrata włosów, zmęczenie, nudności i nadwrażliwość skóry. Ponadto, podczas terapii zaleca się pacjentom unikanie słońca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.