Trwa ładowanie...

Sport a cukrzyca

Cukrzyca i sport, wbrew pozorom, nie wykluczają się wzajemnie. Nie każda aktywność fizyczna jest wskazana dla osób chorych. Wysiłek fizyczny w cukrzycy powinien być wcześniej ustalony z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie i nieszkodliwe ćwiczenia. Lekarze przedkładają wysiłek aerobowy (tlenowy) nad anaerobowy (beztlenowy). Co zawdzięczamy regularnym ćwiczeniom? Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na wygląd zewnętrzny, samopoczucie, zwiększa pracę serca, poprawia elastyczność mięśni, a także odporność kości.

spis treści

1. Leczenie cukrzycy a aktywność fizyczna

Poziom glukozy we krwi w cukrzycy jest podwyższony. Jej nadmiar bywa szkodliwy dla nerek, oczu, serca, układu nerwowego i krwionośnego. Leczenie cukrzycy polega na przestrzeganiu odpowiedniej diety i na zażywaniu leków. Jednak oprócz tego, wskazane jest uprawianie ćwiczeń. Wysiłek fizyczny w cukrzycy obniża poziom glukozy we krwi i poprawia krążenie. Zwiększa też podatność organizmu na działanie insuliny - chory może zmniejszyć ilość przyjmowanych leków.

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na płodność"

2. Cukrzyca a sport – kiedy się wykluczają?

Cukrzyca i sport wykluczają się gdy poziom glukozy we krwi u diabetyka jest wyższy niż 300mg/dl. Ćwiczyć nie powinny osoby z objawami retinopatii, neuropatii i nefropatii. Diabetycy przechodzący infekcję (przeziębienie lub grypę) również powinni zrezygnować ze zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Różne infekcje utrudniają kontrolę poziomu glukozy we krwi.

3. Wysiłek fizyczny w cukrzycy

Osoby chore powinny ćwiczyć o regularnych porach, a przed każdą aktywnością fizyczną muszą dostarczyć do organizmu odpowiednią porcję węglowodanów. Trening należy zaplanować, tak by nie forsować tej grup mięśni, w którą wstrzyknięto insulinę. Osoby chore na cukrzycę powinny wykonywać ćwiczenia z wysiłkiem tlenowym, np. biegi długodystansowe, jazdę na rowerze. Tego typu wysiłek fizyczny nie powoduje nadmiernego wzrostu ciśnienia, za to pomaga spalić kilogramy. Wysiłek beztlenowy to np. podnoszenie sztangi, biegi sprinterskie. Taka aktywność fizyczna łączy się w gwałtownym wydatkiem energetycznym. Ćwiczenia diabetyków powinny trwać około 30 minut i nie mogą być zbyt intensywne. Sport wskazany jest 5 dni w tygodniu. Najlepszy wysiłek fizyczny w cukrzycy to szybki spacer, aerobik, pływanie, jazda na rowerze, rolki, łyżwy, tenis, siatkówka, taniec, czy koszykówka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza