Trwa ładowanie...

Sposoby na obniżenie ryzyka alzheimera (WIDEO)

Zobacz film: "Sposoby na obniżenie ryzyka alzheimera"

Chroba Alzheimera atakuje powoli i podstępnie. Mimo wielu badań naukowcy nie odkryli jeszcze skutecznego leku na tę chorobę. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 250 tys. osób.

Czy jednak jesteśmy całkowicie bezradni wobec alzheimera? Obejrzyj WIDEO i poznaj sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania.

Sposoby na obniżenie ryzyka Alzheimera. Szacuje się, że na chorobę Alzheimera cierpi w Polsce około 250 tysięcy osób. Jest to jedna z chorób otępiennych. Rozwija się powoli, często nie zauważamy pierwszych objawów.

Na Alzheimera nie ma leku, można jedynie obniżyć ryzyko zachorowania. Niektóre sposoby są sprawdzone, inne wymagają dalszych badań. Dieta śródziemnomorska, zdrowe odżywianie może opóźniać procesy starzenia ciała i mózgu.

Dieta bogata w owoce, warzywa, rośliny strączkowe i pełnoziarniste pieczywo aktywuje szlaki metaboliczne w mózgu i poprawia funkcje poznawcze. To może spowolnić, a nawet zapobiec rozwojowi Alzheimera.

Ćwiczenia zwiększają ilość i przyśpieszają wzrost neuronów. Usprawniają też komunikację między komórkami mózgowymi. Po 25 roku życia zaleca się przynajmniej 2,5 godziny ćwiczeń aeorobowych w tygodniu.

Wysypianie się, dobry sen jest bardzo ważny dla mózgu. Podczas snu toksyczne białka, związane z chorobą Alzheimera są wypłukiwane przez płyn mózgowo-rdzeniowy.

Dorośli powinni spać od 6 do 8 godzin w ciągu doby. Budowanie związków, naukowcy badają zależność między interakcjami społecznymi a poprawą zdrowia mózgu.

Kontakty międzyludzkie powodują budowanie się połączeń między neuronami. Z obserwacji wynika, że osoby towarzyskie spędzają więcej czasu na aktywnościach i mają zdrowszą dietę.

Unikanie stresu, stres ma zgubny wpływ na cały organizm. Powoduje, że sięgamy po używki, nie przestrzegamy diety i izolujemy się od ludzi. Nie ma jednak bezpośrednich powiązań między występowaniem demencji a nadmiernym stresem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza